Zarządzanie serwerami kasetowymi

Jednym z głównych parametrów, jakie warto ocenić podczas wyboru producenta serwerów kasetowych są, oprócz ceny, możliwości oprogramowania zarządzającego. To one w dużej mierze będą decydować o pracy urządzenia oraz jakości administrowania nim. Przyjrzymy się głównym narzędziom do zarządzania: IBM Director, HP Insight Manager, RLX Control Tower, Sun N1 System Manager oraz Intel Blade Server Management.

Jednym z głównych parametrów, jakie warto ocenić podczas wyboru producenta serwerów kasetowych są, oprócz ceny, możliwości oprogramowania zarządzającego. To one w dużej mierze będą decydować o pracy urządzenia oraz jakości administrowania nim. Przyjrzymy się głównym narzędziom do zarządzania: IBM Director, HP Insight Manager, RLX Control Tower, Sun N1 System Manager oraz Intel Blade Server Management.

Zarządzanie serwerami kasetowymi

HP Systems Insight Manager potrafi zarządzać nie tylko serwerami blade, ale również infrastrukturą sieciową, pamięciami masowymi, wirtualnymi maszynami itp. HP Rapid Deployment Pack przyspiesza wdrażanie nowych serwerów oferując gotowe skrypty i obrazy systemów.

Często to właśnie funkcjonalność systemu zarządzania decyduje o wyborze konkretnego rozwiązania. Oprogramowanie nadzorcze pozwala na wykorzystanie zalet rozwiązań blade: szybkie dodawanie nowych serwerów, automatyzację zarządzania, równoważenie obciążenia itp.

Producenci zachwalają architekturę sprzętową kasetowych serwerów, potencjalne oszczędności, a zaniedbują temat narzędzi do administrowania. Ponadto nie ma wypracowanych standardów oprogramowania zarządzającego serwerami kasetowymi i poszczególne platformy różnią się pomiędzy sobą. Na rynku dostępnych jest kilka firmowych rozwiązań, które jednak nie nadają się do zarządzania sprzętem innego producenta. Stąd też konieczność związania się użytkownika z jedną marką.

Rozbudowa serwerowni, centrów danych o nowe serwery wymaga dużych nakładów pracy administratora. Przed dopuszczeniem do ruchu należy zaktualizować oprogramowanie sprzętu oraz BIOS, zainstalować system operacyjny lub jego obraz (image cloning), dostępne łatki, oprogramowanie pośredniczące do obsługi aplikacji, a na końcu aplikacje usługowe. Konieczna jest również konfiguracja jednej lub wielu kart sieciowych wraz z wymaganymi ustawieniami sieci. Wymienione procesy zajmują kilka godzin w przypadku każdego serwera. Dodatkowo monotonne powtarzanie tych samych czynności może powodować występowanie błędów w konfiguracji. Ręczne wdrażanie pojedynczych serwerów w środowisku blade jest wielce niepraktyczne, gdyż często trzeba zaimplementować od kilku do nawet kilkudziesięciu kaset.

Zasoby sprzętowe firmowych serwerów nie są w prosty sposób współdzielone przez aplikacje. Często występują przeciążenia jednych serwerów, podczas gdy inne wykorzystują niewielki procent swych możliwości. Część oprogramowania zarządzającego usiłuje współdzielić obciążenie pomiędzy maszynami. Filozofia ta zakłada, aby pomiędzy różnymi usługami możliwa była relokacja pamięci, mocy przetwarzania i zasobów sieciowych w locie.

Część firm wykorzystujących te serwery, z braku odpowiednich narzędzi, tworzy oprogramowanie na własne potrzeby. Do monitoringu i zarządzania stosowany jest wówczas SNMP (Simple Network Management Protocol) i Syslog. Brak jest również efektywnych narzędzi do środowisk gridowych (przetwarzanie siatkowe) złożonych z kaset.

Użytkownicy korporacyjni chcą mieć także możliwość monitorowania dostępności i wydajności serwerów oraz ostrzegania przed zbliżającymi się problemami z systemem.

Oprócz oprogramowania dostarczanego przez producentów serwerów dostępne są również wersje komercyjne firm, takich jak BladeLogic czy Veritas, działające w środowiskach heterogenicznych.

Intel Blade Server Management

Serwery blade Intela dostarczane są wraz z konsolą zarządzania Server Management Module i oprogramowaniem ułatwiającym wdrożenie Intel Deployment Manager.

Intel Deployment Manager oparty jest na oprogramowaniu OpForce firmy VERITAS. Umożliwia on łatwe dodawanie nowych serwerów i automatyzację procedur administracyjnych: instalacja systemu, aktualizacje oraz inne zdefiniowane przez administratora czynności. Za pomocą OpForce można zarządzać wieloma serwerami jednocześnie, także zdalnie.

Zarządzanie serwerami kasetowymi

Interfejs zarządzania i monitoringu serwerów kasetowych firmy RLX uchodzi za jedno z lepszych rozwiązań. Administrator za pomocą myszki może wybierać czynności związane z instalowaniem nowych systemów, ich archiwizacją lub utrzymaniem. Dostępny jest podgląd stanu każdego serwera.

System wykrywa automatycznie nowy serwer i instaluje środowisko operacyjne wraz z kompletną konfiguracją, gotową do pracy.

Poprzez jeden interfejs http administrator może zarówno instalować aplikacje, łatać system, jak i uaktualniać BIOS, sterowniki czy konfigurację RAID. Intel Deployment Manager może być także wykorzystywany do zdalnego odtwarzania systemu i robienia jego kopii zapasowych.

Intel oferuje również dla swoich blade'ów Server Management Module, który jest oparty na sprzętowym rozwiązaniu Chassis Management Module (CMM) z własnym procesorem i zintegrowany z obudową serwerów. Stanowi on pojedynczy punkt kontroli do zarządzania wszystkimi serwerami w obudowie, maskując całą złożoność architektury rozwiązań sprzętowo-programowych blade.

Moduł zarządzania Intela CMM udostępnia:

  • graficzny interfejs http do monitorowania i zarządzania kasetami, przełącznikami wraz z obudową,
  • zdalne zarządzanie niezależnie od systemu operacyjnego serwera, także poprzez SNMP,
  • zintegrowany przełącznik KVM (klawiatura, wideo, myszka) do dostępu z dowolnego miejsca w sieci,
  • awaryjne zarządzanie poprzez LAN, protokół SSL,
  • monitoring temperatury i regulację wentylatorów,
  • możliwość podłączenia redundantnego modułu CMM.

Do poszczególnych portów w obudowie można przypisywać różne polityki, według których będą uruchamiane nowo wstawione serwery. Funkcja automatycznego wykrywania dostępnego lub uszkodzonego sprzętu pozwala zaoszczędzić wizyt w serwerowni. Oprogramowanie umożliwia gromadzenie pełnych lub przyrostowych kopii serwera i szybkie jego odtwarzanie w przypadku awarii. Administrator może tworzyć własne skrypty i zadania do wykonania, uruchamiane w określonym czasie lub rekurencyjnie. Można również określić uprawnienia administracyjne poszczególnych osób. Oferowane jest również monitorowanie wykorzystania licencji użytkowanego na serwerach oprogramowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200