Zarządzanie serwerami kasetowymi

IBM Director

Zarządzanie serwerami kasetowymi

SUN N1 to aplikacja w Javie pozwalająca m.in. podejrzeć stan danej kasety, zaplanować dla niej zadania czy sprawdzić dziennik zdarzeń.

IBM udostępnia do swoich serwerów bezpłatne oprogramowanie IBM Director. Zawiera ono aplikację kliencką, pełniącą rolę agenta uruchamianego na poszczególnych kasetach i przesyłającego informacje o ich stanie do modułu serwera zarządczego, umieszczonego w tyle obudowy. Nowo wstawione kasety (hot swap) są automatycznie wykrywane i wgrywany jest na nie system operacyjny. Oprogramowanie LightPath Diagnostics łączy sprzęt z oprogramowaniem. Diody LED wskazują serwery przeciążone lub uszkodzone, ułatwiając ich lokalizację przez administratora.

Dostępny jest również pakiet SDK (Software Development Kit), który pozwala na integrację z IBM Director oprogramowania firm trzecich.

HP System Insight Manager

Do zarządzania serwerami HP przeznaczone jest oprogramowanie HP System Insight Manager, będące następcą Compaq Insight Manager, a także aplikacje HP ProLiant Essentials i HP OpenView.

W tyle obudowy znajduje się moduł zarządzania serwerami HP Integrated Lights-Out, dzięki któremu za pomocą myszki mamy dostęp do każdego urządzenia umieszczonego w obudowie. Powiadamia on też o wszelkich anomaliach w pracy systemu.

Control Tower RLX

Zarządzanie serwerami kasetowymi

Pojedyncza szafa może pomieścić nawet 200 ultracienkich serwerów, z których każdy ma własny system operacyjny. Bez prowadzenia szczególnej dyscypliny taka mnogość systemów może przyczynić się do znacznego utrudnienia procesu administrowania. Jedynym ratunkiem są aplikacje do automatyzacji zarządzania serwerami. Na zdjęciu HP BladeSystem.

Za jedno z najlepszych narzędzi do zarządzania serwerami kasetowymi uważane jest oprogramowanie RLX Control Tower, pionier architektury blade. Zostało ono przejęte pod koniec 2005 r. przez HP, gdy firma RLX zrezygnowała z produkcji serwerów pod swoją marką. Pozwala ono na zarządzanie polityką współdzielenia zasobów, obciążeniem i zadaniami w środowiskach linuxowych. Włączenie oprogramowania RLX do oferty HP pozwoliło na wdrażanie systemu Linux na serwerach HP. Radzi też ono sobie z obsługą Windows 2000.

Poprzez interfejs http lub SSH można nadzorować stan wszystkich urządzeń, dokonywać jednoczesnej instalacji lub konfiguracji kilku serwerów. Aplikacja zawiera wbudowany mechanizm zarządzania pamięcią masową Control Tower Storage Manager. Oferuje też graficzną analizę obciążeń, porównywanie pracy poszczególnych modułów oraz możliwość automatyzacji wielu czynności za pomocą skryptów. Graficzny interfejs zarządzania Control Tower jest jednym z najlepszych tego typu rozwiązań na rynku - jest przejrzysty i funkcjonalny.

SUN N1

Sun N1 System Manager pełni funkcję portalu zarządzania serwerami, pamięciami masowymi, przełącznikami oraz oprogramowaniem. Przeprowadza on na automatyczne instalowanie urządzeń i zarządzanie heterogenicznym środowiskiem centrum danych.

Użytkownik ma do dyspozycji GUI, dzięki któremu może graficznie projektować logiczną topologię farmy serwerów. N1 na tej podstawie automatycznie tworzy konfigurację urządzeń (serwery, przełączniki) i zestawia Ethernetowe połączenia VLAN. Uruchamia też mechanizmy równoważenia obciążenia. Automatycznie zainstalowanie systemów i konfiguracja środowiska trwa od 0,5 do 2 godzin. Do poprawnej pracy farmy serwerów administrator nie musi nic konfigurować z linii poleceń. W przypadku awarii któregoś z serwerów jego ostatni obraz jest przenoszony na nową kasetę. Dostępny jest graficzny interfejs http. N1 udostępnia wiele kont administracyjnych i poziomów uprawnień.

Śledzenie wszelkich zmian stanu serwerów: awarii, przeciążeń, dodania sprzętu, umożliwia wsparcie aplikacji billingowych, kontrolę inwentarza i przestrzeganie gwarancji jakości świadczonych usług SLA (Service Level Agreement).


TOP 200