Zarządzanie pulpitem

Symantec PC Anywhere

Inną propozycją wartą uwagi może być dwunasta odsłona programu PC Anywhere firmy Symantec. Jedną z kluczowych zalet jest nacisk kładziony na zintegrowanie aplikacji z istniejącymi, niezależnymi firewallami czy ruterami - możliwe nawet odnalezienie maszyny, która nie posiada stałego bądź zewnętrznego adresu IP. PC Anywhere umożliwia zarządzanie maszynami pracującymi pod kontrolą systemów z rodziny Windows, Linux, MacOsX oraz Microsoft Pocket PC, niemniej główne wsparcie i funkcjonalności dotyczą systemów Windows. Ciekawostką jest obsługa wielu monitorów na hostowanych komputerach, wsparcie uwierzytelniania za pomocą PC/SC smart card, kopiowanie plików pomiędzy komputerami techniką przeciągnij-i-upuść i obsługa zarządzania za pomocą Active Directory.

GoToMyPC

Innym, bardzo ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem jest zdalne zarządzanie komputerem z poziomu przeglądarki. Po założeniu konta w serwisie i zainstalowaniu koniecznego oprogramowania na komputerze, którym chcemy zarządzać, otrzymujemy rozwiązanie niezależne od platformy, o ile mamy do dyspozycji odpowiednio zaawansowaną przeglądarkę internetową oraz zainstalowany pakiet Java. Oferta ta jest ograniczona - nie oferuje takich funkcjonalności, jak poprzednie i w zasadzie sprowadza się do prostego połączenia ze zdalnym pulpitem, pozwala jednak skorzystać z takiego połączenia praktycznie wszędzie. Niestety, wyraźnym minusem jest ograniczenie komputerów, którymi można zarządzać, do rodziny systemów Windows.

Inne rozwiązania

Oprócz wyżej wymienionych jest oczywiście mnóstwo opcji darmowych. Układając plan zdalnego zarządzania systemami można je wziąć pod uwagę, o ile nie mamy mocno wyśrubowanych wymogów co do konkretnych funkcjonalności. Kryterium, które ma ogromny wpływ na dobór oprogramowania, jest prędkość połączeń pomiędzy serwerem a hostem. X11 (pominięty tutaj protokół połączeń z serwerem X w systemach UNIX/Linux) jest najbardziej wrażliwy na ograniczenie pasma transmisyjnego, programy oparte o protokół RDP osiągają w pełni zadowalającą wydajność przy paśmie 512 kb/s, a protokoły adaptacyjne - ICA oraz VNC mogą znaleźć zastosowanie przy wolnych łączach, niestety kosztem spadku jakości odbieranego obrazu.


TOP 200