Zarządzanie przez Javę

Nowe aplikacje IBM i Cisco do zarządzania pracą sieci.

Nowe aplikacje IBM i Cisco do zarządzania pracą sieci.

Coraz większa liczba producentów sprzętu sieciowego zapowiada dostarczenie swoim użytkownikom możliwości zarządzania ich urządzeniami za pośrednictwem przeglądarki WWW wyposażonej w obsługę Javy. Wkrótce na rynku mają pojawić się też aplikacje zarządzające pracą sieci, wykorzystujące do zbierania informacji o zdarzeniach sieciowych specjalne applety pisane w Javie.

Pierwszymi producentami, którzy dostarczą tego typu rozwiązania, są firmy IBM i Cisco. IBM wprowadza na rynek nową wersję oprogramowania Nways Workgroup Manager, platformy do zarządzania urządzeniami IBM 8210 Nways Multiprotocol Switched Services Server, 8273 Nways Ethernet RouteSwitch i innymi pochodzącymi od różnych producentów.

Nowe oprogramowanie pracuje na bazie systemu operacyjnego Windows NT, zbiera i wizualizuje dane w czasie rzeczywistym i umożliwia dostęp do danych historycznych z dowolnego okresu. Pozwala ono także użytkownikowi modyfikować i ponownie kompilować moduły MIB, definiujące typ informacji mających być zbierane za pośrednictwem SNMP.

W przyszłości IBM planuje rozszerzenie oprogramowania o specjalną konsolę napisaną w Javie, która może być modyfikowana przez administratora, tak by potrafiła zarządzać nie tylko urządzeniami IBM-a, ale także innych producentów.

Cisco przygotowuje aplikację w Javie, która umożliwi zarządzanie routerami serii 2500, bardziej zaawansowanymi 4000 i niektórymi modelami urządzeń profesjonalnych z rodzin 7000 i 7500. Cisco Resource Manager, bo tak będzie nazywać się nowa wersja aplikacji przygotowanej w Javie, znajdzie się na rynku w pierwszej połowie 1998 r. Początkowo oprogramowanie będzie dostępne wyłącznie w wersji dla systemu Sun Solaris, ale w późniejszym terminie zapowiadana jest także wersja dla Windows NT.

Zarządzanie za pośrednictwem aplikacji w Javie początkowo będzie wykorzystywane przez małe i średnie firmy, a także w ramach intranetu - twierdzą analitycy rynkowi. Duże firmy, głównie z powodu bezpieczeństwa sieci, będą obawiać się zdalnego zarządzania urządzeniami sieciowymi przez Internet. Niemniej w miarę upływu czasu i sukcesywnego udoskonalania technik zabezpieczeń, sytuacja ta ma się zmieniać.


TOP 200