Zarządzanie klastrami linuksowymi

Platform Computing, jeden z liderów w dziedzinie kratowego przetwarzania danych (klastry komputerowe), wprowadził do swojej oferty na początku lutego oprogramowanie przeznaczone dla użytkowników klastrów składających się z komputerów pracujących pod system Linux.

Platform Computing, jeden z liderów w dziedzinie kratowego przetwarzania danych (klastry komputerowe), wprowadził do swojej oferty na początku lutego oprogramowanie przeznaczone dla użytkowników klastrów składających się z komputerów pracujących pod system Linux.

Jest to niezależny od platformy produkt, realizujący następujące zadania: zarządzanie obciążeniem klastra, monitorowanie systemu oraz instalowanie i konfigurowanie klastra.

Zobacz również:

  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI
  • Dlaczego warto aktualizować jądro systemu operacyjnego Linux?

Oprogramowanie nosi nazwę Clusterware for Linux i zostało zaprezentowane pierwszy raz na ostatnich targach LinuxWorld (w Nowym Jorku). Pakiet został tak zaprojektowany, aby administrator mógł łatwo przenosić aplikacje do nowego środowiska (klaster komputerowy Linux) i następnie kontrolować pracę serwerów tworzących klaster.

Clusterware for Linux integruje szereg produktów firmy Platform, takich jak oprogramowanie kontrolujące obciążenie serwera, program zarządzający jego zasobami i wiele innych programów używanych do zarządzania serwerem. Narzędzie to (Clustware for Linux) oferuje administratorowi wiele opcji pozwalających skutecznie monitorować klaster, tak aby był zawsze dostępny. Administrator ma dodatkowo do dyspozycji konsolę opartą na technologii Web, którą może wykorzystać do zarządzania klastrem. Oprogramowanie postrzega klaster jako jeden wirtualny serwer i jest tak zaprojektowane, że administrator może w razie potrzeby rozszerzać jego konfigurację i uruchamiać na nim nowe aplikacje - wszystkie te zadania są realizowane w "przelocie" w sposób absolutnie przezroczysty. Oprogramowanie Clusterware for Linux będzie dostępne w marcu br. Ceny - 200 USD za układ CPU i 10 000 USD za oprogramowanie webowe zarządzające klastrem.

IDC przewiduje, że rynek klastrów będzie się rozwijać dynamicznie, szczególnie w takich środowiskach, gdzie są prowadzone badania naukowe i wymagające obliczenia techniczne. IDC szacuje, że obroty na tym rynku wzrosną o 35 proc. (w stosunku do 2002 r.) i osiągną w 2005 r. poziom 2,27 mld USD. Wszystko też wskazuje na to, że środowisko klastrów komputerowych opanuje system operacyjny Linux, a obroty na tym rynku (Linux) wzrosną z 226 mln (2002 r.) do 1,4 mld USD w 2005 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200