Zarządzanie: innowacja wymaga zmian procesów

Wzrastające koszty zasobów biznesowych zmuszają firmy do optymalizacji wykorzystania posiadanych środków. Lepsze wykorzystanie zasobów bezpośrednio przekłada się na zwiększenie przewagi konkurencyjnej nad innymi przedsiębiorstwami. Jednak w przypadku wielu, zwłaszcza dojrzałych organizacji podniesienie efektywności jest możliwe tylko dzięki optymalizacji procesów biznesowych. Służą temu narzędzia BPM, o których dyskutowano podczas tegorocznej konferencji ARIS ProcessWorld. Okazją do dalszej dyskusji będzie m.in. zaplanowana na październik br. polska konferencja - ARIS ProcessDay.

XV Kongres ARIS ProcessWorld to impreza organizowana przez IDS Scheer i poświęcona zagadnieniom z zakresu zarządzania procesami biznesowymi. W jej trakcie przyznawana jest nagroda Business Process Excellence. Otrzymują ją klienci IDS Scheer za najciekawsze wdrożenia narzędzi BPM w siedmiu kategoriach. "Przedsiębiorcy muszą być zmotywowani do podążania w kierunku doskonalenia procesów biznesowych. Potrzebują odwagi, aby iść w kierunku innowacji i zmian. Prawdziwy sukces projektu zależy od nieugiętej woli klientów polepszenia przedsiębiorstwa oraz sprostania wymaganiom ciągle zmieniających się warunków rynkowych" - mówi Thomas Volk, prezes zarządu IDS Scheer. Jednym z trzech nominowanych w kategorii Governance, Risk & Compliance Management został Bank BPH. Ostatecznie nagrodę Business Process Excellence Awards zdobył koncern PetroChina.

Podczas konferencji ARIS ProcessWorld przedstawiciele firm, takich jak Adidas, Audi, czy Deutsche Telekom prezentowali najważniejsze wnioski i najlepsze praktyki wynikające z wykorzystania narzędzi z zakresu BPM. Nie zabrakło również wystąpienia założyciela firmy, prof. dr Augusta Wilhelma Scheera oraz prelekcji ekspertów największych światowych firm analitycznych - m.in. Gartner, Forrester Research i Ovum. Marc Kerremans, analityk Gartnera, podkreślał, że większość firm nie zdaje sobie sprawy z rzeczywistej wagi odpowiednio przeprowadzonej analizy procesów biznesowych. Jego zdaniem odpowiednio przygotowany model procesów biznesowych - choć kosztowny - w krótkiej perspektywie, może nie tylko ułatwić wdrożenie rozbudowanych systemów informatycznych i ich późniejszy rozwój. Jest też punktem wyjścia dla wielu działań zmierzających do optymalizacji przebiegu procesów w organizacji. Marc Kerremans uważa, że w dobie rozwoju aplikacji w architekturze zorientowanej na usługi SOA, popyt na usługi i narzędzia z zakresu BPM będzie rósł, a wraz ze wzrostem świadomości na temat korzyści wynikających z modelowania i zarządzania procesami biznesowymi, rynek będzie się rozwijał.

Zobacz również:

W ARIS ProcessWorld wzięło udział 1600 osób z całego świata. Była to również okazja do zapoznania się z ofertami partnerów IDS Scheer. Swoje rozwiązania prezentowały m.in. SAP, BMC Software, EDS, Oracle i HP. W Berlinie zaprezentowano również najnowszą serię produktów ARIS Business Performance Edition. Podczas konferencji ogłoszono również integrację narzędzi ARIS z oprogramowaniem Microsoft BizTalk.


TOP 200