Zarządzanie heterogenicznym środowiskiem wirtualizacji

Wirtualizacja serwera staje się techniką niezbędną niemal w każdej organizacji. Chociaż na rynku dominuje nadal VMware vSphere, to jednak Citrix XenServer, Microsoft Hyper-V i Red Hat KVM mają już też cechy z nim równorzędne. W rezultacie rywalizacja na rynku platform wirtualizacji skupia się teraz bardziej na kolejnym froncie wirtualizacji: zarządzaniu hiperwizorami.

Zarządzanie heterogenicznym środowiskiem wirtualizacji

Trzy główne platformy wirtualizacji serwera mają własne narzędzia zarządzania: VMware Center, Microsoft System Center i Citrix XenCenter. Na rynku zarządzania wirtualizacją dominuje VMware, w dużej mierze z powodu posiadania lwiej części rynku tych platform. Również administratorzy VMware przywiązują się do vCenter. Jednak vCenter obsługuje jedynie środowisko VMware vSphere, co staje się problemem kiedy zachodzi konieczność stworzenia heterogicznego centrum danych.

Polecamy Wirtualizacja: obsługa SMB na czterech U

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT
  • IDC: Wzrost popularności sieci SD-WAN wynika z wymagań dotyczących łączności w chmurze i atrakcyjności SASE

Kiedy w tym samym środowisku używa się wielu platform wirtualizacji, złożoność zarządzania może stać się dużym problemem, który sprawia, że zarządzanie staje się następnym polem konkurencji w obszarze wirtualizacji. Jednak dostawcy tych platform nie są tu sami - niezależni producenci także włączają się do tej gry.

Przykładem może być firma HotLink, która wprowadziła na rynek nową wersję produktu SuperVisor do scentralizowanego zarządzania wieloma platformami wirtualizacji. Zamiast używać kilku narzędzi zarządzania lub nakładek próbujących scalać różne konsole, produkt ten tworzy jedną, zastępującą te wszystkie. Nowa edycja SuperVisor pozwala administratorowi na zarządzanie maszynami wirtualnym Microsoft Hyper-V, Citrix Xen Server i Red Hat KVM bezpośrednio z konsoli VMware vCenter. Aplikacja ta pasuje do tych środowisk vSphere, które chcą poszerzyć wachlarz używanych platform wirtualizacyjnych i nadal zarządzać tym z pojedynczej konsoli - w tym wypadku VMware vCenter.

Polecamy Pamięci masowe: 4 rady dla administratorów

Co jednak można zrobić w przypadku środowiska Microsoftu, w którym do zarządzania wszystkimi serwerami w centrum danych i środowiskiem Hyper-V używa się Microsoft System Center, kiedy środowisko to ma być poszerzone o VMware vSphere dla niektórych krytycznych aplikacji?

Podczas konferencji Microsoft Management Summit 2012 firma Veeam zaprezentowała nowe rozwiązanie, które może być odpowiedzią na takie wyzwanie. Veeam, znana raczej z narzędzi backupu wirtualizacji i do zarządzania replikacjami, powoli zaczyna wprowadzać do swoich produktów, dotychczas zorientowanych na VMware, wsparcie innych hiperwizorów, takich jak Hyper-V. Zgodnie z tym kierunkiem firma udostępniła Veeam Management Pack (MP) 10-Pack, bezpłatne narzędzie dla Microsoft System Center 2012, które pozwala użytkownikom System Center monitorować środowisko VMware z konsoli System Center Operations Manager.

Polecamy Redundancja - zbyt wiele połączeń obniża poziom bezpieczeństwa?

Chociaż Microsoft System Center 2012 może w pewnym stopniu zarządzać VMware, to jednak funkcjonalność monitorowania środowiska vSphere jest daleka od ideału. Jest to co prawda coś więcej niż zapewnia VMware vCenter dla użytkowników Hyper-V, ale nadal zbyt mało, aby nie trzeba było inwestować w inne narzędzia zarządzania. Veeam zakłada, że użytkownicy chcą używać pojedynczej aplikacji zarządzania do kontrolowania zarówno środowiska fizycznego jak i wirtualnych centrów danych pracujących w trybie VMware i Hyper-V.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200