Zarządzanie domowym budżetem

Microsoft i Intuit udostępniły bezpłatne próbne wersje programów do zarządzania domowymi finansami.

Microsoft i Intuit udostępniły bezpłatne próbne wersje programów do zarządzania domowymi finansami.

W Internecie dostępne są najnowsze wersje cieszących się dużą popularnością, zwłaszcza w USA, programów do zarządzania finansami - Microsoft Money˙97 oraz Quicken˙6 firmy Intuit, oba pod Windows˙95. Oprogramowanie jest przeznaczone dla indywidualnych użytkowników i oferuje funkcje, ułatwiające zarządzanie domowym budżetem, kontrolę wydatków i przychodów, przygotowanie rozliczeń podatkowych, a także dokonywanie zakupów i realizację płatności przy wykorzystaniu linii telekomunikacyjnych. Niestety, bardziej zaawansowane funkcje programów, przede wszystkim możliwość obsługi zdalnych transakcji i rozliczeń z bankami, nie są dostępna polskim użytkownikom. Pod względem podstawowych właściwości funkcjonalnych programy te praktycznie nie różnią się, choć Quicken oferuje nieco więcej możliwości.

Łatwe pieniądze

Ze względu na mniejszą złożoność Microsoft Money˙97 może być dla wielu użytkowników lepszym narzędziem niż Intuit Quicken˙6.

Obaj producenci przygotowali dobre przewodniki dla użytkowników, którzy po raz pierwszy zetknęli się z oprogramowaniem finansowym. Microsoft oferuje też specjalny przewodnik dla użytkowników Quickena, którzy zdecydowali się korzystać z Money. Jednocześnie Money dysponuje funkcją umożliwiającą import dokumentów stworzonych przy pomocy oprogramowania Intuita. Niestety próba przeniesienia zasobów Quickena˙6 do Money˙97 nie zakończyła się całkowitym powodzeniem - część danych przepadła.

Intuicyjne konto

Podstawowym narzędziem obu programów jest menedżer kont. Użytkownik opisuje posiadane konta, określa zależności między nimi np. z którego konta zasilana jest karta kredytowa, które znajdują się w tym samym banku. W opisie konta zamieścić można wszystkie ważne informacje dotyczące rachunku np. numer telefonu do oddziału banku, hasło itp. Użytkownik ma do wyboru kilkanaście rodzajów kont m.in. inwestycyjne, gotówkowe, emerytalne. Każdym z nich program zarządza w inny sposób. Zarówno Quicken, jak i Money˙97 posiadają gotowe szablony kont, których wypełnienie nie powinno nastręczyć trudności komuś, kto kiedykolwiek wypełniał bankowe formularze. Niestety, na tym etapie nie wszystkie funkcje Money i Quickena dostępne są dla polskich użytkowników np. nie ma możliwości dokonywania operacji w dwóch walutach.

Po zdefiniowaniu kont można zacząć korzystać z programów. Każdą dokonaną operację finansową przyporządkowuje się do odpowiedniego konta, a program na bieżąco uaktualnia wszystkie związane z tym dane. Użytkownik może transakcje szczegółowo opisać. Money i Quicken posiadają kilkadziesiąt zdefiniowanych kategorii wydatków i wpływów. Przykładowo, Money˙97 wydatki związane z samochodem dzieli na benzynę i utrzymanie. Użytkownik może stworzyć dodatkową podkategorię, np. ubezpieczenie OC, i opisać szczegółowo każdy wydatek, np. liczbę kupionych litrów benzyny.

Graficzne prezentacje

Oba programy umożliwiają prezentację w formie graficznej struktury wpływów i wydatków z domowego budżetu, prognoz itp. oraz tworzenie raportów na dowolny temat związany z domowymi finansami, które użytkownik może dostosowywać do swoich potrzeb. Jeżeli dane były wprowadzane systematycznie, z uwzględnieniem kategorii wydatków w każdej chwili można zorientować się np. gdzie i na co wydajemy najwięcej pieniędzy, w jakim tempie rosną ceny posiadanych akcji, jaka jest wartość posiadanych aktywów. Pod względem jakości prezentacji graficznych i możliwości ich przystosowania do potrzeb użytkownika Money˙97 nieco ustępuje Quickenowi.

Bankowość nie dla nas

Quicken˙6 i Money˙97 są wyposażone w funkcje kreatorów, które pozwalają obliczać należności podatkowe, obciążenia hipoteczne, spłaty kredytów, a nawet wysokość emerytury. Programy wspomagają również przy tworzeniu rodzinnego budżetu na określony okres, z uwzględnieniem powtarzających się płatności takich, jak np. czynsz. Największym ułatwieniem dla użytkowników, dostępnym w najnowszych wersjach, jest możliwość przeprowadzania operacji na koncie bankowym. Łącząc się przez modem z bankiem, można dokonać np. zlecenia sprzedaży i uaktualnienie cen akcji, transfer z konta na konto itp. Niestety wszystkie te funkcje są jeszcze bezużyteczne dla polskiego użytkownika.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200