Zarządzanie desktopami w sieciach LAN

Windows 2000, który pojawił się w roku ubiegłym, uświadomił w szczególny sposób nowe problemy w zarządzaniu desktopami. Przejście do Windows 2000 to logistycznie skomplikowane zadanie. Migracja oznacza powtórzenie całej roboty wykonanej przy wdrożeniu i skonfigurowaniu istniejącego do tej pory systemu. Administrator musi rozwinąć nowy system operacyjny i ponownie wdrożyć wszystkie aplikacje. Tymczasem aplikacje, konfiguracje, a nawet fizyczne lokalizacje mogą ulec zmianie.

Wszystko to uzasadnia potrzebę stosowania narzędzi zarządzania desktopami, które redukują czas potrzebny na dystrybucje i instalowanie oprogramowania, uwalniając administratorów od konieczności osobistego odwiedzania stacji roboczych w sieci i utrzymując odpowiednią dostępność konfiguracji i aplikacji.

Przykłady narzędzi zarządzania desktopami

Efektywne zarządzanie desktopami jest możliwe wtedy, gdy dostępna jest rzetelna informacja niezbędna do podejmowania decyzji strategicznych. Jako przykład można podać problem migracji do systemu Windows 2000 - jedynym sposobem określenia rzeczywistych kosztów takiej migracji jest uzyskanie dokładnej inwentaryzacji sprzętu, która pozwoli ocenić, ile maszyn ma wystarczająco mocne CPU i dostateczną pojemność pamięci operacyjnej oraz dyskowej, aby bez kłopotów obsłużyć ten system. Innym przykładem są odpowiednie narzędzia monitorowania oprogramowania dostarczające informacji niezbędnej do określenia optymalnej liczby licencji Office 2000 potrzebnych w sieci przedsiębiorstwa.

Przyjrzyjmy się podstawowym cechom czterech produktów zarządzania desktopami: LANDesk firmy Intel, ZENworks Novella, System Management Server (SMS) Microsoftu oraz TS.Census i TS.Ready firmy Tally Systems.

Zadanie podstawowe: konfigurowanie desktopów

Poważnym wyzwaniem dla osób zajmujących się zarządzaniem desktopami jest utrzymanie kontroli nad fizycznymi maszynami w sieci. Chodzi o zagadnienia, takie jak: zabezpieczenie się przed uszkodzeniem rejestrów, odzyskiwanie utraconych plików i utrzymywanie standardu konfiguracyjnego w obrębie całej organizacji.

Pierwszym krokiem w racjonalizacji zarządzania dużą liczbą komputerów typu desktop jest ustalenie podstawowej konfiguracji dla każdej maszyny. W przypadku nowych komputerów stosukowo prosto można wdrożyć standardową konfigurację obejmującą odpowiednie oprogramowanie i odpowiednie ustawienia sieciowe. ZENworks zapewnia w tym przypadku odpowiednie narzędzia tworzenia obrazu zawartości systemu, ułatwiające znacznie to zadanie. W procesie zarządzania i rozprowadzania takich obrazów poszczególne kroki funkcjonalne obejmują: generowanie obrazu początkowego, katalogowanie różnych obrazów i mechanizmy warunkowego wprowadzania obrazu do poszczególnych stacji.

ZENworks zapewnia także wszechstronne narzędzia konfigurowania desktopa. Mechanizm reguł pozwala administratorowi centralnemu tworzyć i zarządzać regułami dla Windows 9x, NT/2000, a także profilami użytkowników. Reguły te pozwalają ograniczyć dostęp do paneli sterowania i ustawień sieciowych. Ma to na celu pozbawienie użytkownika możliwości zmiany parametrów i ustawień, co mogłoby obniżyć sprawność i dostępność jego komputera. ZENworks monitoruje, a także poprawia błędy poczynione w rejestrach lub systemie plików.

SMS zapewnia podobne możliwości w rozprowadzaniu profili użytkownika i ograniczeń logowania, ale jest trudniejszy w administrowaniu.

Inną stroną problemu zarządzania konfiguracją jest integracja z produktami typu help desk dostawców niezależnych. Intel oferuje w tym miejscu Desktop Integrator Technology, który łączy LANDesk z konsolami pomocy technicznej innych firm (m.in. Remedy).

Inwentaryzacja sprzętu i oprogramowania

Zarządzanie desktopami w sieciach LAN

Podstawowe zalety i wady

Wszystkie opisywane produkty zapewniają pewien poziom inwentaryzacji sprzętu i oprogramowania. Ważne w tym przypadku są dokładność i gruntowność tego procesu.

TS.Census wydaje się być najbardziej gruntownym w tej dziedzinie. Uzyskuje on szczegółowe informacje o desktopach, m. in. takie jak liczba używanych i wolnych slotów pamięci. Jest to informacja niezwykle użyteczna, zwłaszcza w przypadku zamiaru przejścia na nowe oprogramowanie (wspomniana już migracja do systemu Windows 2000). Wtedy jest potrzebna wiedza o tym, które ze stacji roboczych mają wystarczającą pojemność pamięci, a w przypadku jej niedostatku, czy są wolne sloty do jej rozszerzenia. TS.Census przewodzi także w dziedzinie inwentaryzacji oprogramowania. Jego stale rozszerzana baza danych identyfikacyjnych oprogramowania, uaktualniana w cyklach miesięcznych, jest dostępna w ośrodku webowym Tally Systems.


TOP 200