Zarządzanie desktopami w sieciach LAN

Dokładna inwentaryzacja jest także istotna dla firm dzierżawiących elementy swojej infrastruktury informatycznej - dość powszechnym problemem dużych organizacji z wieloma zobowiązaniami leasingowymi jest przepłacanie za te usługi.

Coraz więcej firm zaczyna dostrzegać korzyści, jakie może przynieść określenie liczby pracowników aktualnie użytkujących poszczególne aplikacje. Tu inwentaryzacja oprogramowania ma szansę przyczynić się do znacznego "odchudzenia" budżetów software'owych - bardziej precyzyjny obraz tego, jaka liczba użytkowników korzysta z poszczególnych aplikacji w tym samym czasie, może pomóc w konstruowaniu optymalnego budżetu dla przyszłych zakupów oprogramowania.

W miarę, jak firmy konsolidują swoje możliwości administracyjne, coraz większego znaczenia nabiera także zdalne sterowanie. Mechanizm ten - dostarczany w większości pakietów zarządzania - zaczyna oddalać się od modelu tradycyjnych usług zdalnego dostępu: wykorzystuje się Internet w miejsce połączeń telefonicznych (dial-up).

Nowe możliwości

Mimo znaczących udoskonaleń funkcji podstawowych zarządzania desktopami istnieją jeszcze obszary, w których można oczekiwać wydatnych ulepszeń.

Na czele tej listy jest zapewne problem użytkowników mobilnych. Tutaj, obok zagadnienia mobilności, istotne jest pojawienie się szeregu nowych urządzeń z niewielką pamięcią - od PDA do telefonów komórkowych. Problemem jest ujęcie ich w normalne procedury zarządzania - konfigurowanie, uaktualnianie itp. Pewne rozwiązanie proponuje ZENworks Novella, dość sprawnie obsługujący użytkowników nie podłączonych na stałe do sieci przedsiębiorstwa.

Z kolei narzędzia zarządzania oparte na technice webowej umożliwiają wykonywanie zadań administracyjnych z dowolnego systemu w sieci. Intel był pierwszym, który zapewnił takie możliwości w LANDesk.

Główną siłą napędową nowych produktów będzie zapewne ścisła integracja pakietów zarządzania z aplikacjami. Obejmie ona aplikacje zewnętrzne, takie jak pakiety finansowe i systemy biznesowe przedsiębiorstwa, a będzie miała na celu powiązanie inwentaryzacji oprogramowania i sprzętu z systemami księgowości materiałowej i środków trwałych przedsiębiorstwa.

Większa inteligencja w inwentaryzacji sprzętu i oprogramowania umożliwi prognozowanie awarii sprzętu i progów używalności oprogramowania. Nowe trendy, takie jak platforma .Net Microsoftu i jej nowy model opłat za użytkowanie oprogramowania oraz firmy przechodzące na model usług aplikacyjnych, to nowe wyzwania dla systemów i administratorów sieci. Dysponując odpowiednimi narzędziami można wykonać zadania sprawniej i dokładniej.

... i nowe zadania

Zarządzanie desktopami i dystrybucja oprogramowania stoją wobec nowych technologii oraz rosnącej różnorodności urządzeń i aplikacji. I tak dostawcy usług, oferujący zarządzanie aż do poziomu desktopów, muszą radzić sobie z różnorodnymi konfiguracjami sprzętowymi i aplikacjami w heterogenicznych środowiskach przedsiębiorstw. Ponadto, aby utrzymać zainteresowanie nimi, często muszą zarządzać zgodnie z SLA (Service Level Agreements), co zwiększa znaczenie jakości usługi.

W zakres odpowiedzialności administratorów coraz częściej wchodzą urządzenia bezprzewodowe. Wśród tych urządzeń są desktopy, laptopy, PDA, telefony komórkowe itp. Problemem jest to, że urządzenia naręczne, takie jak telefony i PDA, nie dysponują mocą przetwarzania właściwą desktopom, wystarczającą do realizacji funkcji zarządzania w pełnym zakresie - szereg systemów korzysta z rozproszonych agentów umieszczanych przez administratorów w wielu typach urządzeń.

Chociaż technologia dystrybucji oprogramowania funkcjonuje już od dobrych kilku lat, Internet tchnął w nią nowe życie: teraz oprogramowanie może uaktualniać się samo - z serwerów webowych. Z kolei mobilna natura technologii bezprzewodowej wymaga narzędzi, które mogą efektywnie wykrywać rodzaj urządzenia i zainstalowanego na nim oprogramowania - rozpoznanie niezbędne dla automatyzacji zarządzania i dystrybucji dodatkowego oprogramowania. Przy coraz bardziej powszechnym stosowaniu technik bezprzewodowych w informatyce zakres i potrzeby zarządzania urządzeniami klienckimi stają się coraz większe.

Narzędzia dystrybucji oprogramowania cały czas ewoluują, zapewniając coraz większy zakres funkcji. Niektóre z nich to automatyczne samonaprawianie oprogramowania, punkty kontrolne restartu (na poziomie bajta lub pliku), technologie dyferencjacji itp.


TOP 200