Zarządzanie desktopami

W obsłudze inwentaryzacji oprogramowania większość produktów wiąże katalogowane programy z kastomizowalnym słownikiem oprogramowania składającym się z tysięcy tytułów. DMS zawiera ich najwięcej: słownik tego pakietu liczy ponad 11 000 pozycji sprzętowych i oprogramowania. Słowniki zawarte we wszystkich pakietach pozwalają na relatywnie łatwe tworzenie nowych i modyfikowanie istniejących pozycji.

Jedynym wyjątkiem są reguły rządzące słownikiem SMS, który zamiast opierać się na informacji online zapamiętanej centralnie, do wydobywania informacji o zainstalowanym oprogramowaniu wykorzystuje ścisłą integrację z Windows. Podczas testów stwierdzono jednak, że SMS ma pewne trudności w rozpoznawaniu niektórych aplikacji w procesie inwentaryzacji.

Wszystkie produkty używają bazy danych do zapamiętania informacji uzyskanych w procesie inwentaryzacji. LANDesk zapewnia najszerszy zakres opcji w tym zakresie: wsparcie baz danych DB2, Oracle 8 i SQL Server. Ograniczony zakres opcji udostępnia ZENworks, używający motoru bazy danych Sybase; SMS wymaga użycia SQL Server 6.5 lub 7, a LANutil32 używa baz danych własnego formatu.

Pomimo różnic w zakresie stosowanych baz danych wszystkie produkty zapewniają dobre możliwości raportowania inwentaryzacji. Pakiety wiodące w tej dziedzinie to DMS i LANutil32 - integrują się one z Crystal Reports dołączanym w postaci wykonywalnej do tych produktów. IT Director obsługuje raportowanie w formacie HTML, co pozwala na przeglądanie raportów inwentaryzacyjnych z dowolnej przeglądarki webowej. Predefiniowane raporty zawarte w narzędziach raportowania ZENworks są także funkcjonalne, aczkolwiek mało elastyczne.

LANDesk imponuje rozmachem w zakresie wspieranych klientów: dla wszystkich platform Windows, DOS, OS/2, Macintosh i serwerów NetWare, obejmując również wsparcie inwentaryzacji dla systemów Linux. IT Directory, chociaż nie oferuje wsparcia Linuxa i innych odmian Unixa, zawiera jednak wsparcie klienta AS/400. Microsoft zapewnia wsparcie systemów Macintosh, ale wymaga, aby każdy serwer SMS w sieci, oprócz SMS 2.0, zawierał pracującą wersję SMS 1.2, co jest perspektywą nie bardzo poręczną dla wielu ośrodków.

Łańcuch dystrybucyjny

Dystrybucja uaktualnień oprogramowania do dużej liczby stacji roboczych raportowania jest bez wątpienia najnudniejszym zadaniem dla zespołów zarządzających. W miarę wzrostu liczby stacji roboczych przenoszenie się od stacji do stacji, logowanie, instalowanie oprogramowania i odpowiadanie na pytania użytkowników szybko stają się obowiązkiem wyraźnie uciążliwym.

Centralizacja i automatyzacja tych procesów przynosi natychmiastowe korzyści, zwłaszcza jeżeli sieć składa się z systemów homogenicznych. Ponieważ sprzęt i systemy operacyjne PC różnią się między sobą, uruchamianie oddzielnych rutyn instalacyjnych dla każdej kombinacji platformy i systemu operacyjnego znacznie redukuje czas potrzebny na wykonanie tego zadania.

Podstawowe możliwości dystrybucji oprogramowania są jednolite dla wszystkich testowanych produktów. Każdy z nich zawiera pakiet utility dystrybucyjnych i kilka opcji instalacyjnych. We wszystkich produktach można także stosować kastomizowane skrypty, wykonywane przed instalacją i po instalacji każdego pakietu dystrybucyjnego. Zakres możliwości skriptingu jest różny w różnych pakietach: DMS i ZENworks zapewniają najlepszą szczegółowość skryptów.

W sumie DMS zapewnia najbardziej wymyślne możliwości dystrybucji oprogramowania wykonywanej modułem WinINSTALL. Wśród wielu opcji WinINSTALL należy wymienić dystrybucję za pośrednictwem poczty elektronicznej i szyfrowane usługi NT. Mechanizmy instalacyjne WinINSTALL obejmują WinINSTALL Program Launcher umożliwiający dystrybucję oprogramowania na żądanie.

Istnieje też kilka innych ciekawych rozwiązań w dziedzinie dystrybucji oprogramowania. NetWizard Plus (Attachmate) zawiera pewne mechanizmy tolerancji uszkodzeń i wycofywania zmian. Natomiast IT Director zawiera wzorce produktów pozwalające na usprawnianie procesu tworzenia pakietów dystrybucyjnych. Każdy z produktów, z wyjątkiem LANutil32, oferuje dystrybucję według harmonogramu i zawiera utility wykonujące fotografie stanu stacji roboczych, co pozwala na tworzenie pakietów instalacyjnych przez zapis różnic przed i po procesie instalacji na czystej stacji roboczej.

LANDesk oferuje kilka opcji dystrybucyjnych push and pull, obejmujących dystrybucję przez HTTP. Takie wsparcie umożliwia łatwe wykonanie dystrybucji przez powolne połączenia komutowane. IT Director pozwala na tworzenie węzłów dystrybucyjnych na współdzielonych plikach NT i lokalizacjach FTP, co umożliwia dystrybucję oprogramowania do jednego miejsca, skąd użytkownicy mogą instalować je bez pośpiechu.


TOP 200