Zarządzanie desktopami

Policzyć wszystko na desktopach

Dostawcy zaczynają powoli oferować usługi automatycznej inwentaryzacji sprzętu i oprogramowania. Jednym z czynników różniącym stosowane rozwiązania zarządzania inwentaryzacją jest sposób określania przez poszczególne produkty tego, co jest „posadowione” na desktopach. ZENworks sprawdza pliki sygnatur oprogramowania w swojej bazie danych SQL, porównując je z tym, co aktualnie zainstalowane jest na desktopach. Inne produkty sprawdzają informacje o wersji oprogramowania dostępne na samym desktopie. To drugie podejście zapewnia bardziej dokładne identyfikowanie tego, co znajduje się na desktopie.

Scentralizowany dostęp do szczegółowych danych inwentaryzacyjnych jest niezmiernie ważny przy planowaniu uaktualnień i wymianie oprogramowania. Dane te są często punktem wyjściowym do wielu innych zadań zarządzania, takich jak radzenie sobie ze sprawami dotyczącymi licencji oprogramowania.

Narzędzia pomiaru użytkowania oprogramowania, korzystając z danych inwentaryzacyjnych, określają wzorce użytkowania poszczególnych aplikacji. Posiadając taką wiedzę można zapewnić dostępność odpowiedniego oprogramowania dla odpowiednich osób oraz ustalić priorytety dostępu do sprzętu i uaktualnień oprogramowania dla poszczególnych użytkowników. Opomiarowanie pozwala także na optymalizację zakupu licencji. Oprogramowanie pomiarowe ustala liczbę jednocześnie pracujących użytkowników, umożliwiając współdzielenie licencji na serwerach, wykonuje kolejkowanie użytkowników w sytuacjach braku wolnej licencji i powiadamia ich, gdy aplikacja stanie się dostępna. SMS, ZENworks, LANDesk Management Suite i DTA - oferują takie właśnie funkcje pomiarowe.

Zdalne zarządzanie

Oprogramowanie zdalnego sterowania pozwala zarządcy sieci lub technikom przy konsoli pomocy technicznej analizować problemy na odległych stacjach roboczych i następnie przejmować kontrolę nad taką stacją w celu skorygowania problemu. Może ono być używane także do rutynowych zadań pielęgnacyjnych, takich jak „oporządzenie” dysków (defragmentacja), składowanie i uaktualnianie oprogramowania. DTA firmy Hewlett-Packard jest zintegrowany z pcAnywhere Symanteca, który minimalizuje wykorzystanie pasma, oferując funkcje zdalnego sterowania. ZENworks, LANDesk Management Suite i Tivoli IT Directory 2.1 także oferują zdalne sterowanie.

SMS rozszerza ideę zdalnego sterowania o nowy mechanizm o nazwie HealthMon, pozwalający na zdalne diagnozowanie problemów serwera Microsoftu. Narzędzie to pozwala na ustawienie różnych poziomów ostrzegawczych i progów błędów dla różnorodnych aplikacji serwerowych, usług i zasobów, takich jak kolejki robocze serwera i ochrona.

Chociaż nie jest możliwe wykonanie wszystkich zadań zarządzania desktopami (obsługi mobilnych i odległych użytkowników, prowadzenia pomiarów licencji, sterowania zdalnego desktopami, uzdrawiania aplikacji, blokowania desktopów i automatycznej inwentaryzacji) z pomocą tylko jednego produktu, kombinacja kilku narzędzi od różnych dostawców może pokryć takie potrzeby. Pojawiające się standardy, takie jak LDAP, CIM, XML i DMI, pozwolą zapewne na zbudowanie w niedalekiej przyszłości narzędzi zarządzania desktopami współpracujących ze sobą bez problemów. Ta przyszła integracja może ostatecznie doprowadzić do tego, że „gońcy sieciowi” zawieszą tenisówki na kołku i zaczną zarządzać desktopami wygodnie z fotela.

Przegląd pakietów do zarządzania desktopami

Rozwijanie systemu zarządzania desktopami w skali przedsiębiorstwa podobne jest do budowania domu. Bez solidnych fundamentów i dobrego zrozumienia podstaw pojawiają się zazwyczaj frustracja i problemy. Dobrze zaimplementowane zarządzanie desktopami może zapewnić zestaw scentralizowanych narzędzi, usprawniających zadania administracyjne i redukujących koszty utrzymania systemów desktopowych. W prezentowanym przeglądzie pakietów zarządzania desktopami można znaleźć cała klasę dojrzałych produktów uwzględniających nowe i stare specyfikacje przemysłowe, takie jak DMI (Data Management Interface) i WBEM (Web-based Management Interface). Wszystkie rozpatrywane produkty oferują inwentaryzację sprzętu i oprogramowania, konfigurowanie i zdalne sterowanie desktopów, a także dystrybucję oprogramowania i pomiar wykorzystania licencji dla różnorodnych platform klienckich. Niektóre oferują również ochronę antywirusową.

W ostatnich latach dostawcy tych produktów wyposażyli je w wiele użytecznych mechanizmów - nadal jednak nie jest dostępny produkt w pełni wyczerpujący. Aby zaspokoić wszystkie potrzeby związane z zarządzaniem desktopami, trzeba zdecydować się na zakup kilku wzajemnie uzupełniających się produktów i zaplanować poświęcenie znaczącego wysiłku na zintegrowanie wybranych produktów z własnym środowiskiem obliczeniowym.


TOP 200