Zarządzanie adresami IP wciąż niedoceniane

Nieprawidłowo skonfigurowane serwery DNS (Domain Name System) czy DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) mogą na wiele godzin zakłócić działanie sieci lub wręcz uniemożliwić korzystanie z niej. Tymczasem, według najnowszych badań, wśród priorytetów administratorów sieci zarządzanie pulami adresów IP zajmuje jedno z ostatnich miejsc.

Sondaż wśród grupy 125 zarządzających działami IT w firmach przeprowadziła firma INS (International Network Services), zajmującą się szeroko pojętym konsultingiem sieciowym i rozpowszechnianiem aplikacji do zarządzania adresami IP. Prawie połowa badanych (45 proc.) przyznała, że zmaga się na co dzień z problemami, związanymi z konfiguracją serwerów DNS, ale jakiekolwiek wysiłki czynione, aby usprawnić ich pracę są zwykle odkładane w czasie. Głównym argumentem podawanym przez informatyków, który ma usprawiedliwić zaniechanie tych działań, jest notoryczny brak czasu i ogrom innych obowiązków, bezpośrednio związanych z działaniem sieci. Tymczasem, w wielu przypadkach brak dostępu do Internetu czy intranetu przekłada się na wymierne straty finansowe przedsiębiorstw.

Znaczna część respondentów badania (39 proc.) zwróciła także uwagę na zbyt wysokie ceny rozwiązań do zarządzania adresami IP. Według ich opinii produkty takich dostawców, jak INS, eTelemetry, Lucent, MetaInfo, Cisco, Blue Cat Networks, Nortel czy Infoblox są na tyle kosztowne, że w nadmierny sposób obciążyłyby budżet IT wielu spółek. Podobna liczba ankietowanych (37 proc.) przyznaje jednocześnie, że posiadane przez nich obecnie rozwiązania nie spełniają w dostatecznym stopniu swojej roli. Na brak odpowiednich zasobów wewnątrz firmowych, potrzebnych do prawidłowego sprawowania nadzoru nad podległymi wycinkami sieci IP narzeka prawie co drugi pytany przez INS kierownik działu IT (40 proc.). "Wnioski z naszych badań jednoznacznie wskazują, iż administratorzy wiedzą, że powinni przykładać większą uwagę do kwestii związanych z zarządzaniem adresami IP, ale równocześnie nie mają odpowiednich narzędzi i problemy te odkładają na dalszy plan" - podsumowuje Tim Rooney, dyrektor ds. zarządzania produktem w International Network Services.

Specjaliści z INS przekonują jednak, że już niedługo zarządzanie pulami adresów IP i optymalizacja sieci staną się sprawami kluczowymi - przede wszystkim ze względu na rosnącą w szybkim tempie popularność telefonii internetowej (Voice over IP). Aby zapewnić wysoką jakość i stabilność tego typu połączeń w zastosowaniach korporacyjnych konieczne będzie bliższe przyjrzenie się konfiguracji serwerów dostępowych oraz innych urządzeń sieciowych, odpowiedzialnych za prawidłową adresację i przepływ ruchu sieciowego IP. Eksperci mają też nadzieję, że do lamusa przejdą w najbliższej przyszłości przypadki zarządzania przypisanymi adresami IP przy pomocy zwykłych arkuszy kalkulacyjnych (42 proc. badanych) czy mało wydajnych aplikacji (30 proc.), które dobrze spełniały swą rolę kilka lat temu, ale obecnie są niemal nieprzydatne.