Zarządzanie IT w formule SaaS

Dostawcy rozwiązań zarządzania coraz szerzej oferują swoje produkty w modelu hostingu. Oprogramowanie zarządzania dla przedsiębiorstw w latach 90. zasłużenie cieszyło się reputacją trudnego we wdrażaniu oraz utrzymaniu i niezależnie od wysiłków dostawców taka opinia utrzymywała się przez lata.

Na rynku pojawiają się nowi dostawcy usług zarządzania, co spowodowało, że wiodący dostawcy oprogramowania zarządzania uświadomili sobie, iż usunięcie barier związanych z wdrażaniem ich technologii, drogą hostowania własnych aplikacji i obciążania użytkowników w modelu subskrypcji, być może zachęci nowych użytkowników do szerszego korzystania z ich rozwiązań zarządzania.

Jednak ostatnio pojawiło się wielu nowych dostawców, takich jak Service-now.com, Smartpath i Hypersoft, zapewniających usługi i zasoby technologii zarządzania za pośrednictwem subskrybowanych usług. To spowodowało, że wiodący dostawcy oprogramowania zarządzania uświadomili sobie, iż usunięcie barier związanych z wdrażaniem ich technologii, drogą hostowania własnych aplikacji i obciążania użytkowników w modelu subskrypcji, być może zachęci nowych użytkowników do szerszego korzystania z ich rozwiązań zarządzania.

Zobacz również:

  • Cyfrowa obsługa klienta – jakie rozwiązanie wybrać?
  • 4 najważniejsze błędy, których należy unikać przy zakupie aplikacji SaaS
  • Przybliżamy chmurę wielodostępną

Według najnowszego raportu Forrester Research, oferty SaaS (Software-as-a-Service) stanowiły już ponad 1 proc. rynku oprogramowania zarządzania w roku 2008, którego całkowita wartość szacowana jest na 18 miliardów USD. W roku 2013 udział ten ma wzrosnąć do 10 proc.

Firma badawcza przypisuje taki potencjał wzrostu kilku czynnikom. Jeden z nich, opłata w modelu subskrypcji, eliminuje jednorazowe koszty inwestycji i stałe opłaty licencyjne. Wiele ofert SaaS wykorzystuje technologie Web 2.0 dla zapewnienia interfejsu użytkownika, co według Forrester jest szczególnie interesująca dla specjalistów IT, którzy dążą do zapewniania swoim użytkownikom możliwości samoobsługi i wyboru z katalogu usług funkcji zarządzania. SaaS uwalnia też od konieczności ponoszenia kosztów bieżących i problemów utrzymywania oprogramowania.

Ten model korzystania z oprogramowania eliminuje także koszty i problemy instalacji, wsparcia oraz utrzymywania oprogramowania i powiązanego z nim sprzętu, a także konieczności utrzymania odpowiedniego zespołu w ramach IT.

Jedną z pierwszych dużych firm, która zdecydowała się na model SaaS jest CA, upatrująca w tym posunięciu możliwość zdobycia nowych klientów. Podczas odbywającej się w ubiegłym tygodniu konferencji użytkowników CA World 2008 firma zademonstrowała ofertę SaaS w postaci produktu Clarity Project & Portfolio Manager (PPM) On Demand, hostowanej wersję oprogramowania zarządzania Clarity PPM 12. Jest to trzecia już aplikacja CA dostarczana w modelu SaaS, pozostałe dwie to CA GCR Manager On Demand i CA Instant Recovery On Demand.

Konkurenci - BMC, HP I IBM, także udostępnili swoje własne wersje hostowanych usług zarządzania IT. Według Forrester ta "wielka czwórka" potrzebuje strategii SaaS aby lepiej konkurować z dostawcami niszowymi, którzy projektują swoje rozwiązania SaaS od podstaw.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200