Zarządzamy siecią SAN
-
- Szymon Pomorski,
- 14.03.2011, godz. 08:45
Gdy ilość danych rośnie w tempie wykładniczym a firmowe budżety na inwestycje w IT są maksymalnie napięte, istotnego znaczenia nabiera efektywne zarządzanie i właściwe gospodarowanie zasobami pamięci masowej. Dobrym rozwiązaniem może się okazać wdrożenie w centrum danych zestawu narzędzi do zarządzania pamięcią masową - SRM (Storage Resource Management).

Polecamy:
Zobacz też:
Możliwości SRM
Działanie oprogramowania SRM polega na monitorowaniu i zbieraniu informacji z heterogenicznych elementów w stosie sieci SAN, takich jak: systemy operacyjne, serwery, przełączniki oraz macierze dyskowe. Uzyskane informacje są przechowywane w wewnętrznej bazie i służą jako punkt wyjścia do poprawy wykorzystania zasobów, ułatwiają alokację przestrzeni dyskowej oraz pomagają podnieść wydajność sieci SAN lub NAS. Często wraz z kupowanymi macierzami lub przełącznikami użytkownicy otrzymują dołączone, bogate w funkcjonalności narzędzia do zarządzania i monitorowania. O ile w małych środowiskach jest to zupełnie wystarczające, o tyle w dużych i heterogenicznych staje się to już kłopotliwe z powodu konieczności logowania się na wielu konsolach zarządzania, pochodzących od różnych producentów, z różnymi interfejsami graficznymi i zróżnicowanym poziomem oferowanych funkcji. Narzędzia SRM umożliwiają administrowanie zasobami pamięci masowych z pojedynczej konsoli webowej.
Zobacz również:
Wszystkie te metody pozwalają zwiększyć efektywność utylizacji pamięci masowej, jednak do pełni szczęścia (zwłaszcza w największych centrach danych) często brakuje czegoś jeszcze - narzędzi SRM do zarządzania zasobami pamięci masowej.
Każde z dostępnego na rynku oprogramowania SRM daje prawdziwe bogactwo możliwości tworzenia przejrzystych i opierających się na zadanych kryteriach raportów, co z kolei znacząco upraszcza proces analizy środowiska zarówno pod względem administracyjnym, jak i biznesowym.