Zarobić na Internecie

Pierwszy rok działalności Netscape'a w Polsce przyniósł firmie ok. 500 tys. USD przychodu.

Pierwszy rok działalności Netscape'a w Polsce przyniósł firmie ok. 500 tys. USD przychodu.

Przez ostatnie lata Netscape Communications nie poświęcał wiele uwagi polskiemu rynkowi. W ubiegłym roku, kiedy to Netscape rozpoczął działalność w Polsce, firma sprzedała oprogramowanie za ok. 0,5 mln USD. Jak powiedział Suresh Patel, odpowiedzialny w Netscape za dystrybucję w Europie Środkowej, koncern liczy na zyski ze sprzedaży - w 1997 r. stanowiły one prawie 80% przychodów firmy. Ponad 70% przypadło na sprzedaż pakietu oprogramowania serwerowego SuiteSpot. "Nasi klienci potrzebują programu zawierającego wszystkie przydatne aplikacje" - twierdzi Suresh Patel.

Pierwsze kroki

W połowie ub.r. amerykański potentat oprogramowania internetowego podpisał roczne umowy dystrybucyjne z międzynarodowym koncernem CHS.

Jak twierdzi Marcin Gajewski, zarządzający linią produktów Netscape w , należącej do CHS, prawie 85% sprzedanych przez firmę programów to przeglądarki. Drugim dystrybutorem Netscape'a jest firma z Krakowa. Jak twierdzą przedstawiciele Clico, za jej pośrednictwem Netscape sprzedał w Polsce ponad sto serwerów, najwięcej z serii Enterprise. "Rośnie sprzedaż serwerów NT pracujących w Internecie i intranecie. Proporcja sprzedaży oprogramowania do serwerów pracujących w Windows NT do oprogramowania unixowego ma się teraz jak 6 do 4" - powiedział Tomasz Ryś z krakowskiej firmy.

Za pośrednictwem Clico Netscape szkoli niższy szczebel dealerów, tzw. affiliated partners.

Polski Communicator

"Premiera polskiego Communicatora odbędzie się w kwietniu na targach InfoSystem w Poznaniu" - oznajmił Suresh Patel. Opracowaniem polskiego Communicatora - aplikacji klienckiej do pracy grupowej, umożliwiającej również przeglądanie stron i prowadzenie korespondencji w Internecie, zajmuje się Clico. "Cena pakietu - stwierdził Tomasz Ryś - będzie zbliżona do ceny amerykańskiej wersji, a może nawet niższa". Netscape Communicator Pro kosztuje obecnie 29 USD. Netscape zapowiedział też polonizację kolejnych wersji Communicatora.


TOP 200