Zaprzyjaźnić się z NT

Novell ściślej integruje swoje produkty z konkurencyjnym oprogramowaniem Microsoftu.

Novell ściślej integruje swoje produkty z konkurencyjnym oprogramowaniem Microsoftu.

W listopadzie br. pojawi się na rynku od dawna zapowiadany system katalogowy Novell Directory Services (NDS) na platformę Windows NT Microsoftu. Umożliwi on m.in. zarządzanie serwerami NT oraz aplikacjami uruchamianymi w tym środowisku.

Firma zamierza również w ciągu miesiąca dodać do pakietu IntranetWare for Small Business m.in. funkcje poczty elektronicznej, wysyłania i odbierania faksów oraz system ochrony przed wirusami.

Jeden katalog

Zastosowanie systemu NDS dla NT przyniesie korzyści przedsiębiorstwom, umożliwiając im udostępnianie zasobów znajdujących się w ramach jednej sieci zarówno na serwerach NT, jak i IntranetWare. Ma to także obniżyć koszty administracji sieci, a także zapewnić administratorom jedno, zintegrowane narzędzie, służące do zarządzania wszystkimi użytkownikami i zasobami w sieci korporacyjnej. Wersję testową tego oprogramowania można skopiować bezpłatnie z internetowego serwera Novella. Na razie, aby system działał sprawnie, wymagany jest pracujący w sieci co najmniej jeden serwer NetWare, w przyszłości jednak to ograniczenie ma być usunięte.

Planowane przez Novella wprowadzenie na rynek usług katalogowych dla Windows NT stanowi część strategii zmierzającej w kierunku integracji z systemem operacyjnym Microsoftu. Oprócz systemu NDS, firma ta oferuje także: Novell Application Launcher 2.01, upraszczający proces dystrybucji aplikacji i uaktualnionych wersji programów na komputery z Windows NT; oprogramowanie klieckie NT IntranetWare Client dla NT i Workstation Manager oraz Novell Administrator dla Windows NT, pozwalający na wykorzystanie NDS do synchronizowania domen NT. Jak zapowiedziano podczas warszawskiej prezentacji nowej oferty Novella, każdy z nowych produktów tego producenta ma być opracowywany także w wersji dla systemu operacyjnego Microsoftu. Dotyczy to przede wszystkim oprogramowania GroupWise i ManageWise.

Bardziej internetowo

Moab ma być kolejną wersją oferowanego obecnie sieciowego systemu operacyjnego IntranetWare. W listopadzie br. wejdzie w fazę testów beta. Ostateczna wersja pojawi się w sprzedaży w połowie 1998 r. Jako podstawowy protokół komunikacyjny będzie wykorzystywać TCP/IP, co uczyni go systemem w pełni internetowym i intranetowym. W drugiej połowie przyszłego roku Moab zostanie rozszerzony o technologię klastrową Orion, dzięki której będzie można połączyć ze sobą do 16 wieloprocesorowych serwerów.

Moab ma zawierać również takie funkcje, jak ochrona pamięci, pamięć wirtualną, obsługę aplikacji opartych na Javie, COBRA/II OP i ActiveX, które wykorzystują NDS oraz inne usługi opracowane przez Novella. Firma zamierza także wbudować obsługę 64-bitowej architektury procesora Merced Intela i Hewlett-Packarda. Z systemem katalogowym tej firmy mają być zintegrowane protokoły Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) oraz Domain Name Service (DNS). Umożliwi to zabezpieczenie centralnego systemu zarządzania adresami, jak również tworzenie wykorzystujących usługi katalogowe aplikacji dla sieci intranet i Internet. Nowa wersja IntranetWare będzie zawierać także Novell Storage Services, obiektowy system pamięci masowej.

Przedstawiciele Novella poinformowali również, że amerykańska agencja National Computer Security Center (NCSC) przyznała systemowi NetWare 4.11, wchodzącemu w skład InternetWare, sieciowy certyfikat bezpieczeństwa klasy C2 według Red Book.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200