Zaproszenie do 64-bitowego świata

Zapowiedzi nowych procesorów, prezentacja układów sieciowych i 64-bitowych Windows to najważniejsze wydarzenia Intel Developer Forum.

Zapowiedzi nowych procesorów, prezentacja układów sieciowych i 64-bitowych Windows to najważniejsze wydarzenia Intel Developer Forum.

Na konferencji IDF (Intel Developer Forum) Intel zapowiedział udostępnienie nowych procesorów dla komputerów przenośnych i pokazy premierowe nowych, niskonapięciowych modeli Pentium III 700 MHz, wykorzystujących technologię SpeedStep. Firma szczyciła się przekroczeniem dwóch barier w konstrukcji procesorów dla urządzeń przenośnych: zwiększeniem częstotliwości ponad 1 GHz w przypadku najwydajniejszych wersji układów (prototyp Pentium III) i obniżeniem niezbędnego napięcia zasilania poniżej 1 V w układach ULV. Intel po raz pierwszy zaprezentował notebook, wyposażony w procesor Tualatin. Nie ujawnił jednak szczegółów dotyczących jego parametrów.

Firma przedstawiła również nowe układy sieciowe, umożliwiające znaczące zwiększenie przepustowości transmisji wykorzystujących je urządzeń, i ulepszone wersje procesorów Xscale. Wspólnie z Microsoftem zademonstrowała też 64-bitową wersję Windows pracującą na procesorze McKinley.

Więcej niż gigaherc, mniej niż wolt

Tualatin to układ nowej generacji, który ma się pojawić na rynku w II połowie br. - najpierw w wersji dla komputerów przenośnych, później dla stacjonarnych. Będzie to pierwszy procesor Intela, produkowany w technologii 0,13 µm, ale ważniejsze jest to, że zostanie wyposażony w rdzeń o nowej architekturze. Tualatin nie będzie wersją Pentium 4 dla komputerów przenośnych, choć - podobnie jak wszystkie nowe modele - wykorzystuje technologię NetBurst. Pentium 4 Mobile pojawi się na rynku prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku.

Wcześniej na rynek zostaną wprowadzone nowe wersje Pentium III i Celeron dla notebooków i komputerów naręcznych. Oprócz premiery Pentium III Mobile 700 MHz, Intel zaprezentował prototyp układu 1 GHz. Początkowo Pentium III 1 GHz (oraz wersja 900 MHz) będzie instalowany w notebookach najwyższej klasy. Intel przewiduje, że uruchomienie jego masowej produkcji nastąpi dopiero pod koniec tego roku.

Z kolei Pentium III 700 MHz jest procesorem przeznaczonym do instalacji w subnote-bookach, podobnie jak wprowadzone w styczniu br. układy ULV (Ultra Low Voltage) Pentium III 500 MHz. Ma on nieco większą wydajność i średni pobór mocy nie przekraczający 1 W (dotyczy to oszczędnego trybu pracy z częstotliwością 500 MHz). Układy ULV wymagają mocy zasilania mniejszej niż 0,5 W (przy pracy z częstotliwością 300 MHz).

Nowe procesory są poważnym wyzwaniem dla konkurentów Intela, przede wszystkim dla firm AMD i Transmeta, które na najbliższe miesiące zapowiadają pokazy premierowe układów dla komputerów przenośnych. AMD walczy z Intelem w segmencie procesorów o wysokiej wydajności, a Transmeta optymalizuje swoje układy pod kątem niskiego poboru mocy. Intel udowadnia, że może konkurować na obu polach jednocześnie.

64-bitowe Windows

IDF był okazją do pierwszej publicznej demonstracji 64-bitowej wersji Windows XP, działającej na testowym serwerze wyposażonym w 4 procesory McKinley. Według zapewnień Microsoftu, pełne 64-bitowe wersje systemu Whistler w wersji serwerowej i Professional będą gotowe w chwili premiery pierwszego, 64-bitowego procesora Intela - Itanium, czyli jeszcze w tym roku. W tym samym czasie Microsoft zamierza udostępnić również 64-bitową wersję serwera baz danych SQL Server.

64-bitowe wersje Windows mają być wyposażone w podsystem Windows on Windows 64, który umożliwi uruchamianie aplikacji 32-bitowych.

Firmy Intel, HP, Nec i Dell udostępniły wspólnie specyfikację IPMI 1.5 (Intelligent Platform Management Interface). Jest ona zgodna z wprowadzoną w 1998 r. wersją 1.0, ale została rozszerzona o zestaw instrukcji, które mają ułatwić zdalne zarządzanie komputerami i serwerami internetowymi pracującymi w szafach przemysłowych.

Światłowodowe usprawnienia

Intel zaprezentował jednoukładowy kontroler Gigabit Ethernet - i82544EI. Układ obsługuje miedziane lub optyczne łącza sieciowe o szybkości transmisji 10, 100 lub 1000 Mb/s i może być instalowany bezpośrednio na płytach głównych. i82544EI współpracuje też z szynami danych PCI-X, systemami operacyjnymi Windows NT, 2000 i XP, NetWare, Solaris oraz Unix. Według Intela, zużywa o 50% mniej mocy od kontrolerów poprzedniej generacji i jest od nich o połowę mniejszy.

Firma zapowiedziała wprowadzenie na rynek dwóch nowych komponentów, przeznaczonych dla dostawców rozwiązań światłowodowych. Układy IXF30005 i IXF30007 to podzespoły typu digital wrapper, odpowiadające za przygotowanie danych do przesłania światłowodami. Wyposażone zostały w nową technologię korekcji błędów transmisji nazwaną Forward Error Correction (FEC), dzięki której możliwe jest czterokrotne zwiększenie odległości, na jaką mogą być realizowane transmisje światłowodowe bez konieczności stosowania repeaterów sygnału. Układy te obsługują transmisje o przepustowości do 10 Gb/s (interfejsy do OC-192).

Oszczędniejszy XScale

Procesory XScale (znane wcześniej jako StrongARM), przeznaczone do instalacji w komputerach naręcznych itp., wyposażono w dodatkowy tryb pracy stand-by, który umożliwia przechowywanie danych w pamięci wewnętrznej układu przy poborze mocy ograniczonym do zaledwie ok. 0,1 mW. Jednocześnie Intel ujawnił, że przygotowuje kolejne modyfikacje rdzenia tych procesorów, które pozwolą na zmianę napięcia zasilania i częstotliwości w czasie pracy i dopasowanie mocy obliczeniowej do bieżących wymagań systemu. Ma to umożliwić istotne obniżenie średniej mocy zasilania przy utrzymaniu poziomu wydajności. Ponadto w II połowie tego roku mają się pojawić modele tych układów, produkowane przy wykorzystaniu technologii 0,13 µm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200