Zapraszamy do NAS

Wzmaga się konkurencja na rynku systemów pamięci masowych średniej wielkości. Ostatnio nowe modele zaprezentowały: Hitachi Data Systems, HP, EMC i Network Appliance.

Wzmaga się konkurencja na rynku systemów pamięci masowych średniej wielkości. Ostatnio nowe modele zaprezentowały: Hitachi Data Systems, HP, EMC i Network Appliance.

Rynek pamięci NAS odgrywa coraz większą rolę w strategii Hitachi Data Systems. Na odbywających się w połowie kwietnia br. targach Storage Networking World firma zaprezentowała produkty umożliwiające integrację technologii NAS i SAN przygotowane we współpracy z Network Appliance. Mają one działać jako bramka (gateway) między macierzami dyskowymi HDS a systemem plikowym Network Appliance. Debiut HDS ma miejsce w okresie, gdy na rynku zdecydowanie wzmaga się konkurencja. Bardzo silną pozycję zyskały w ostatnim czasie Dell, HP i IBM, które oferują urządzenia wykorzystujące technologie opracowane przez Microsoft na bazie Windows. Firmy te wkroczyły na rynek kosztem liderów - Network Appliance i EMC.

Drożej, ale lepiej

HDS i Network Appliance opracowały serię bramek pozwalającą na udostępnienie zasobów "dużych" macierzy HDS Lightning 9900 V (model GF825) i HDS Thunder 9500 V (modele GF940 i GF 960) za pośrednictwem oprogramowania Network Appliance używanego zwykle w serwerach plików typu NAS.

Modele GF940 i GF960 mogą zarządzać zasobami o maksymalnej pojemności odpowiednio: 9 i 24 TB. Co więcej, technologia HDS pozwala na łączenie w klastry urządzeń tego samego typu, dzięki czemu zarządzana pojemność ulega podwojeniu. Oba systemy są już dostępne w sprzedaży. W przypadku GF825 maksymalna pojemność wynosi 6 TB. Ten model trafi do sprzedaży dopiero na początku lipca br.

Współpraca HDS z Network Appliance, pionierem na rynku NAS, została ogłoszona w grudniu ub.r. Wcześniej firma oferowała rozwiązania NAS macierzystego koncernu Hitachi, a także Auspex Systems. Sprzedawała również urządzenia Network Storage Solutions. Teraz HDS przyznaje jednak, że nie spełniały one oczekiwań klientów.

Walka z Clariionami

Nieco wcześniej niż HDS NetApp Enterprise NAS gateway na rynek trafiła nowa macierz HP - StorageWorks Enterprise Virtual Array (EVA) 3000. Jest to rozwiązanie klasy średniej (midrange), stanowiące okrojoną wersję EVA 5000.

EVA 3000 może być wyposażona maksymalnie w 56 dysków, co daje pojemność ok. 8 TB. To znacznie mniej niż w przypadku EVA 5000, która standardowo jest wyposażona w 290 napędów i oferuje pojemność 35 TB. Oba systemy są natomiast zarządzane w ten sam sposób. Niektóre funkcje, np. możliwość stałego dostępu pozwalająca na zdalną replikację, mają być wprowadzone do EVA 3000 w trzecim kwartale br.

Nowa macierz HP ma konkurować w szczególności z macierzami Clariion firmy EMC, dystrybuowanymi również przez Dell Computer. Przedstawiciele HP utrzymują, że EVA 3000 wyposażona w bufor pamięci o pojemności 2 MB i cztery interfejsy Fibre Channel 2 Gb/s oferuje dwukrotnie wyższą wydajność w porównaniu z systemem Clariion CX400.

EMC tymczasem dołączyła do firm oferujących systemy pamięci masowych typu NAS opartych na systemie operacyjnym Microsoftu. Nowa linia produktów NetWin będzie bazować na macierzach z serii CX. Pierwszy produkt - NetWin 200 - wykorzystujący macierz CX200 wejdzie na rynek prawdopodobnie w październiku br.

Wirtualizacja z pudełka

W tym samym okresie HP zaprezentowało również nową wersję urządzenia wirtualizacyjnego (OpenView CASA), które wykorzystuje interfejs 1 Gb/s i jest wyposażone w 24 porty. Poprzednia wersja posiadała jedynie 16 portów. Według przedstawicieli firmy modernizacja pozwoli w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez nowe serwery ProLiant. Ponadto firma poprawiła integrację urządzenia z pakietem OpenView Storage Area Manager (SAM), co pozwala zarządzać nim z wykorzystaniem tej samej konsoli, która jest używana do zarządzania innymi elementami środowiska.

CASA współpracuje z macierzami HP StorageWorks, ale również z urządzeniami EMC, HDS i Dell Computer. Obsługuje systemy operacyjne HP-UX, Windows NT i 2000, Solaris, Linux, AIX oraz NetWare.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200