Zapora do kieszeni

Producenci sprzętu dostrzegają potrzeby mobilnych pracowników. W kwietniowym numerze NetWorlda pisaliśmy o przenośnych punktach dostępowych. W maju do sprzedaży trafił przenośny firewall z funkcjonalnością tunelowania VPN. Urządzenie ZyWALL P1 Personal Internet Security Appliance wyprodukowała firma ZyXEL.

Producenci sprzętu dostrzegają potrzeby mobilnych pracowników. W kwietniowym numerze NetWorlda pisaliśmy o przenośnych punktach dostępowych. W maju do sprzedaży trafił przenośny firewall z funkcjonalnością tunelowania VPN. Urządzenie ZyWALL P1 Personal Internet Security Appliance wyprodukowała firma ZyXEL.

Urządzenie przeznaczone jest dla często podróżujących osób, które łącząc się z Internetem chcą mieć zagwarantowane większe bezpieczeństwo, niż oferowane przez wbudowany w Windows XP SP2 firewall. ZyWALL P1 zapewnia też większą wydajność przy połączeniach VPN niż rozwiązania programowe. Urządzenie może być centralnie zarządzane, dzięki czemu administratorzy mają możliwość blokowania wprowadzania zmian konfiguracyjnych. Dzięki zarządzaniu przez przeglądarkę urządzenie bez problemu współpracuje z systemami Windows, Linux i Mac OS. Odpowiednio skonfigurowane praktycznie nie wymaga obsługi.

Zapora do kieszeni

<b>ZyWALL P1</b> jest podłączany do Internetu przez port WAN, a do karty sieciowej komputera przez port LAN (10/100 Mb/s). W podróży zaporę można zasilać przez port USB, w zestawie znajduje się też tradycyjny zasilacz.

ZyWALL P1 jest podłączany do Internetu przez port WAN, a do karty sieciowej komputera przez port LAN (10/100 Mb/s). W podróży zaporę można zasilać przez port USB, w zestawie znajduje się też tradycyjny zasilacz. Urządzenie jest wielkości palmtopa (13 x 8 x 2 cm) i waży tylko 130 g. W zestawie jest też elegancki czarny futerał (dzięki temu, że konstrukcja futerału nie zasłania gniazdek, zaporę można podłączyć bez konieczności wyjmowania jej).

Mimo miniaturowych rozmiarów ZyWALL P1 ma funkcje towarzyszące tradycyjnym zaporom, łącznie z certyfikacją ICSA, przepustowością 90 Mb/s oraz pełną funkcjonalnością Stateful Packet Inspection, DoS/DDoS i Access Control. ZyWALL P1 ma też certyfikowany kanał IPSec VPN ze sprzętowo przyspieszonym szyfrowaniem DES/3DES/AES o przepustowości do 30 Mb/s.

Panel konfiguracyjny urządzenia jest dostępny pod adresem IP 192.168.167.1 (adres podłączanego klienta ustawiany jest przez DHCP na 192.168.167.33). Nie potrzeba hasła, aby uzyskać dostęp do podstawowych ustawień (wybór standardu transmisji, wprowadzenie hasła do skonfigurowanego wcześniej VPN-u i dostęp do logów). Zabezpieczenie pojawia się dopiero przy próbie uzyskania dostępu do ustawień zaawansowanych.

Panel zaawansowanej konfiguracji jest bardzo przejrzysty i czytelny. Po wybraniu opcji Advanced jesteśmy proszeni o podanie hasła (przy pierwszym logowaniu automatycznie wpisane jest domyślne hasło "1234" i proponowana jest jego zmiana). System proponuje też stworzenie unikalnego certyfikatu w miejsce standardowego.

W menu konfiguracyjnym w działach LAN i WAN możemy ustawić wszystkie tradycyjne parametry połączenia. W dziale Security konfigurujemy zasady pracy firewalla oraz tunelowanie VPN. Dział Advanced umożliwia przeprowadzenie konfiguracji translacji NAT, edycję tablicy routingu, konfigurację zdalnego zarządzania zaporą oraz obsługę funkcjonalności UPnP. Dział Maintenance umożliwia zmianę haseł, ustawienie czasu (w tym automatyczną synchronizację z serwerem czasu), aktualizację firmware'u oraz restart zapory.

Na dołączonej płycie znajduje się bardzo obszerna, prawie 400-stronicowa instrukcja obsługi urządzenia. Oprócz porad dotyczących konfiguracji zawiera także szczegółowe informacje o rodzajach ataków, na które może być narażony niezabezpieczony użytkownik. Szkoda, że dostępna jest tylko w angielskiej wersji językowej. Warto też zaglądać na internetową stronę producenta, gdzie zamieszczane są najnowsze aktualizacje firmware'u, a do każdej aktualizacji nowa dokumentacja.

ZyWALL P1 to bardzo miłe rozwiązanie i po odpowiednim skonfigurowaniu banalne w obsłudze, ale niestety nie na każdą kieszeń. Cena rzędu 770 zł może być barierą dla wielu firm (a na pewno użytkowników domowych). Raczej trudno wyobrazić sobie, aby za tę cenę działy IT zdecydowały się zamienić software'owe rozwiązania VPN na ZyWALL P1. Niemniej dla firm, dla których bezpieczeństwo dostępu do systemu to priorytet, ZyWALL P1 będzie świetnym narzędziem.

<hr size=1 noshade>ZyXEL ZyWALL P1

Zapora do kieszeni

ZyXEL ZyWALL P1

Zalety

  • bogate możliwości konfiguracyjne

  • czytelne menu

  • poręczna konstrukcja

  • obszerna dokumentacja

    Wady

  • wysoka cena

    Cena brutto: 770 zł

    Dystrybutorzy:

    GNT Polska,http://www.gnt.pl

    ZyCOM,http://www.zy.com.pl

    <hr size=1 noshade>

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200