Zapłacić za spróbowanie

System operacyjny Mac OS X integruje najlepsze cechy Unixa i rozwiązań, które sprawdziły się w Windows.

System operacyjny Mac OS X integruje najlepsze cechy Unixa i rozwiązań, które sprawdziły się w Windows.

Apple Computer udostępnił ostatnią wersję beta systemu operacyjnego Mac OS X, który ma się pojawić na rynku na początku 2001 r. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, jest to zupełnie nowy system operacyjny, a nie kolejna wersja Mac OS. Został wyposażony m.in. w zasadniczo zmieniony interfejs użytkownika Aqua GUI, wydajniejsze jądro Mach, funkcje oparte na architekturze Unix BSD 4.4, obsługę drukowania z wykorzystaniem formatu Adobe PDF i implementację funkcji grafiki 3-wymiarowej OpenGL. Mimo tych zmian, przedstawiciele Apple'a zapewniają, że większość dotychczas dostępnych aplikacji będzie prawidłowo funkcjonować pod kontrolą Mac OS X, choć nie będą mogły korzystać z nowych funkcji systemu. Na razie potwierdzają to testerzy oprogramowania. Użytkownicy systemu będą jednak musieli zainstalować nowe sterowniki dla większości urządzeń peryferyjnych.

Wersja beta Mac OS X kosztuje ok. 30 USD i jest dostępna wyłącznie w internetowym sklepie Apple (http://store.apple. com). System przestanie dzia-łać 15 maja 2001 r. i chociaż Apple żąda opłat za wersję beta, to nie zamierza oferować zniżek na wersję handlową dla użytkowników testujących oprogramowanie.

Mac OS X może być instalowany tylko w nowych komputerach Power Mac G3 (niektóre modele), G4, iMac, iBook wyposażonych w co najmniej 128 MB RAM i dysk 1,5 GB. Instalacja oprogramowania jest znacznie łatwiejsza niż w poprzednich wersjach, a użytkownicy Mac OS 9 mogą łatwo przełączać się między syste-mami dzięki wykorzystaniu nowego panelu kontrolnego System Desk.

Mac bliżej Unixa

Nową wersję systemu zbudowano w architekturze unixowej (BSD 4.4 Unix), dlatego oprogramowanie ma być bardziej stabilne i działać szybciej niż poprzednie wersje. Mac OS X umożliwia pracę wielozadaniową z wywłaszczaniem, a więc jednoczesne uruchamianie wielu aplikacji, obsługuje systemy wieloprocesorowe i zawiera mechanizmy ochrony pamięci, zabezpieczające system przed zawieszeniem w przypadku problemów z działaniem któregoś z programów. Wielozadaniowość pozwala m.in. na wydajniejszą pracę. Po uruchomieniu operacji drukowania lub zapisu plików na dysku użytkownik może natychmiast wrócić do pracy bez konieczności oczekiwania na zakończenie tych zadań (wykonywane są one w tle).

Wykorzystanie nowych funkcji wymaga jednak odpowiednio przystosowanych wersji aplikacji. Niestety, na razie ich lista jest dość krótka - nowe wersje oprogramowania zapowiadają jednak m.in. , Macromedia i Microsoft.

Mac OS X pracuje stabilnie. Po zainstalowaniu go w komputerze Power Mac G4 Cube z procesorem G4 450 MHz i 128 MB RAM, okazało się, że choć występowały awarie pojedynczych aplikacji, system ani razu nie zawiesił się podczas testów.

Jednak nowy system został pozbawiony możliwości instalowania i usuwania urządzeń peryferyjnych w gniazdach notebooków PowerBook bez restartu (funkcja hot-swap). Przy wymianie np. CD-ROM, a co gorzej również zmianie protokołu sieciowego, użytkownicy są zmuszeni do zamknięcia i ponownego uruchomienia systemu.

W odniesieniu do wydajności systemu opinie użytkowników testujących wersję beta Mac OS X są zróżnicowane. Niektórzy z nich pozytywnie oceniają szybkość jego pracy po instalacji we względnie słabych modelach iBook z procesorem 233 MHz, inni natomiast uważają, że wydajność systemu nie jest zadowalająca po instalacji w sprzęcie z układami G4 (chociaż czas uruchamiania w ostatnim przypadku wynosi tylko ok. 1,5 min).

Aqua z elementami Windows

Nowy graficzny interfejs użytkownika Aqua wprowadza rewolucyjne zmiany w sposobie interakcji z systemem. Dla dotychczasowych użytkowników Mac OS mogą one czasami być utrudnieniem, ale w praktyce interfejs został uproszczony i większość jego modyfikacji ułatwia pracę. Dotychczas to przede wszystkim w Windows wykorzystywano elementy zastosowane wcześniej w Mac OS - natomiast w nowej wersji systemu Apple widać kilka rozwiązań, które sprawdziły się w oprogramowaniu Microsoftu.

Pierwszą nowością jest to, że przy pierwszym uruchomieniu systemu użytkownik musi wprowadzić swój identyfikator i hasło.

Duże zmiany wprowadzono do pulpitu. Obecnie jest on wyposażony w panel Dock, który zawiera zestaw ikon umieszczonych na dole ekranu, przypominający pasek zadań w Windows. Z pulpitu znikły też dysków - zostały one przeniesione do menu Computer w programie Finder, który wyposażono w interfejs podobny do przeglądarki internetowej. Aplikacja ta umożliwia też wielokolumnowe wyświetlanie drzewa katalogów.

W paskach tytułowych aplikacji umieszczono ikony, które - podobnie jak w programach Windows - umożliwiają minimalizację lub rozwinięcie okna, a także zamknięcie aplikacji. Nowością jest wprowadzenie prześwitującego rozwijanego menu, co powoduje, że nie zasłaniają całkowicie znajdujących się pod nimi elementów okien aplikacji bądź pulpitu. Pozwala to np. mieć stale rozwinięte menu w aplikacjach graficznych bądź DTP, a jednocześnie nadal widzieć cały tworzony z ich wykorzystaniem rysunek bądź dokument.

Oprócz tego katalog Control Panels zastąpiono programem System Preferences, który pozwala obecnie na konfigurację systemu i przystosowanie go do wymagań użytkownika. W Mac OS X wprowadzono też możliwość łatwej zmiany wielkości ikon za pomocą myszy.


TOP 200