Zapisywanie na zapas

Wybór rozwiązania do tworzenia kopii bezpieczeństwa sprowadza się najczęściej do podjęcia decyzji, któremu z wzajemnie niezgodnych standardów klient bardziej ufa. Na rynku dostępnych jest bowiem kilkanaście różnych rozwiązań oferujących zbliżone możliwości dotyczące pojemności nośników oraz szybkości zapisu danych, ale różnej wielkości i trwałości.

Wybór rozwiązania do tworzenia kopii bezpieczeństwa sprowadza się najczęściej do podjęcia decyzji, któremu z wzajemnie niezgodnych standardów klient bardziej ufa. Na rynku dostępnych jest bowiem kilkanaście różnych rozwiązań oferujących zbliżone możliwości dotyczące pojemności nośników oraz szybkości zapisu danych, ale różnej wielkości i trwałości.

Największym problemem rynku pamięci masowych - w tym urządzeń służących do archiwizacji - jest ogromna liczba niezgodnych standardów i urządzeń. Producenci z całego świata, często każdy na własną rękę, próbują narzucić przyszłą wizję i przeforsować własne rozwiązania. Dla użytkowników ta sytuacja jest wygodna co najmniej z jednego punktu widzenia - konkurencja podejmuje ostrą walkę o klienta, w której podstawową bronią są coraz lepsze właściwości sprzętu i niższe ceny urządzeń.

Napędy taśmowe

Tradycyjnie do wykonania kopii bezpieczeństwa danych wykorzystywane są napędy taśmowe. Mimo wieloletniej historii, technologie taśmowe są nadal rozwijane, a ostatnie udoskonalenia (Travan, DDS, PRML, RAW, SLR, Ultrium) uczyniły ofertę taśmową atrakcyjną. Oprócz podstawowego zastosowania zapisu taśmowego, jakim jest tworzenie kopii bezpieczeństwa (backup), rozwiązania te mogą być wykorzystywane w procesie przetwarzania zbiorów graficznych, wykonywania kopii archiwalnych, a także jako sposób dystrybucji i zdalnej aktualizacji oprogramowania.

Techniki zapisu informacji na nośnikach taśmowych można klasyfikować według rodzaju używanych kaset. Obecnie stosowane są głównie kasety z taśmą półcalową, ćwierćcalową (QIC stosujący technologię Travan, SLR), kasety DAT (4 mm, opracowane pierwotnie do zastosowań audio) i DLT.

QIC, Travan, SLR

Napędy korzystające z kaset QIC (Quarter-inch Cartridge) i Travan obejmują ponad połowę rynku napędów taśmowych. To najtańsza i dość często stosowana metoda zapisu danych - głównie do wykonywania kopii bezpieczeństwa na wolno stojących, nie podłączonych do sieci komputerów PC.

Kasety QIC, o szerokości taśmy magnetycznej 1/4 cala, korzystają z liniowego zapisu danych. Opracowane kilka lat temu technologie SLR (Single-channel Linear Recording), gdzie zapis i odczyt odbywają się z użyciem jednej ścieżki w czasie przebiegu taśmy, oraz MLR (Multi-channel Linear Recording), w której jest wykorzystywana większa liczba ścieżek, znacznie zwiększyły wydajność zapisu, przez co pułap efektywnej pojemności, tzn. przy zastosowaniu kompresji danych, wzrósł z 2 GB do 100 GB. Twórcą obu technologii zapisu jest firma Tandberg Data. Od roku 1999 oznaczenia MLR w nazwach produktów tej firmy zastąpiono skrótem SLR, oznaczającym skalowalne rozwiązania zapisu liniowego (Scalable Linear Recording).

Opracowana przez producentów napędów QIC technologia Travan wykorzystuje liniowy zapis danych i oferuje obecnie obsługę kaset o pojemności do 18 GB (36 GB po zastosowaniu kompresji). Travan korzysta z kaset, które w porównaniu z poprzednimi o 1/4 cala są nieco szersze (szerokość wynosi 0,315 cala) i kilka razy dłuższe, co pozwala na zwiększenie pojemności kaset.

Ze względu na dostosowanie napędów QIC przede wszystkim do PC są one oferowane w obudowach odpowiadających rozmiarami napędom 5,25 lub 3,5 cala. Rozmiary te zachowują także urządzenia Travan. Co więcej, napędy tych kaset mogą odczytywać tradycyjne kasety QIC. W końcu lat 90., dzięki wykorzystaniu technologii Travan, stworzono jej specjalną mutację Travan NS (Network Series - seria sieciowa), opracowaną pod kątem zastosowań w serwerach i wymagających stacjach roboczych. Charakteryzuje się ona m.in. tym, że średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF) wynosi ponad 200 tys. godz. Napędy Travan oferuje m.in. firma Tecmar. Dostarcza ona streamer Travan NS 20 wyposażony w złącze SCSI-2 i korzystający z kaset 20 GB (po kompresji). Umożliwia on odczyt danych także w trakcie zapisu, sprzętową kompresję i dysponuje mechanizmem precyzyjnego ładowania taśmy NSync. Z kolei produkt Tandberg Data - OnStream ADR50 - pozwala na zapis do 50 GB (po kompresji) i cechuje się transmisją danych do 14,4 GB/godz.


TOP 200