Zapisywanie na zapas

Korzystając z dwóch laserów: jednego do zapisu i drugiego, sprzężonego z fotodiodą, do odczytu (albo jednego lasera pracującego z silną i słabą wiązką), można - wyłącznie na drodze optycznej - zapisywać i usuwać dane.

Rozwiązanie to ma wadę. O ile ilość odbitego światła wiązki laserowej od powierzchni zwykłych płyt CD-ROM czy CD-R można szacować na 70% wiązki padającej, o tyle dla dysków CD-RW wynosi ona zaledwie 15-20%. Powoduje to wysokie wymagania pod względem czułości uniwersalnego napędu CD-ROM, który mógłby odczytywać zarówno dyski CD-ROM, CD-R, jak i CD-RW.

Ważnym ulepszeniem sposobu działania napędów CD-R i CD-RW jest możliwość ich dołączenia bezpośrednio do standardowych łączy IDE/ATAPI lub USB (zamiast - jak dotychczas - do interfejsu SCSI). Na rynku oferowane są już nagrywarki CD-RW o prędkości nagrywania 16x. Przykładowo, najnowsza nagrywarka firmy Yamaha nagrywa CD-R z prędkością 20x, CD-RW - 10x, a odtwarzanie dysków CD-ROM odbywa się z prędkością 40x. Urządzenie może obsługiwać dyski o pojemności do 800 MB. Sanyo wprowadziło już również nagrywarki 24x.

Napędy DVD

Kilka lat temu zawarto porozumienie dotyczące formatów zapisu plików wideo na krążkach kompaktowych. Stronami były Sony/Philips i Toshiba/Masushita/Time Warner - dwie grupy producentów, którzy niezależnie od siebie opracowali technologię zapisu 4,7 GB na dysku CD (tzw. standard DVD - Digital Video Disk).

Za DVD przemawiały zalety - na dysku o wyglądzie płyty CD można pomieścić do 17 GB danych. W połączeniu z kompresją MPEG-2 daje to możliwość zapisu do 8 godz. filmu o bardzo dobrej jakości lub blisko 30 godz. dźwięku o jakości CD. Poza tym na dysku można przechować wszelkiego rodzaju dane. Aby podkreślić tę uniwersalność zastosowania DVD, zmieniono jego nazwę na Digital Versatile Disk.

Napędy DVD korzystają z lasera o krótszej długości fali, co pozwoliło zmniejszyć wielkość "rowka" na płycie oraz odstępy między ścieżkami. Zabiegi te pozwoliły zwiększyć pojemność płyty blisko siedmiokrotnie, a dzięki zastosowaniu wielowarstwowego zapisu (odczytywanego przez głowicę pracującą z różnymi długościami fal światła laserowego) pojemność dysków może osiągnąć do 18 GB (wykorzystane są po dwie warstwy z dwóch stron dysku).

Na rynku ukazały się już dość zaawansowane technologicznie nagrywarki DVD-RAM z możliwością zapisu i odczytu płyt. Przykładem jest produkt, który w marcu br. zaprezentował LG Electronics. To nagrywarka LG DVD-RAM DAD-8020B, która umożliwia szybkie nagrywanie i odtwarzanie danych zapisanych w formatach DVD--RAM, DVD-ROM/DVD-R, CD-ROM, CD-Audio, CD-R (tylko odczyt), CD-RW (tylko odczyt) i innych. Urządzenie pozwala na obustronny zapis na nośnikach DVD od 4,7 GB przy zapisie jednostronnym do 9,4 GB (dwustronnie), dzięki czemu w niektórych zastosowaniach może zastąpić dyski dużej pojemności. DAD-8020B jest napędem wewnętrznym i cechuje się czasem dostępu 190 ms dla DVD/R oraz 210 ms dla DVD-RAM i prędkością transferu danych: DVD-RAM - 2,77 MB/s, DVD-ROM - 8,31 MB/s. W Polsce urządzenie to pojawi się w sprzedaży prawdopodobnie w czerwcu bieżącego roku.

Bez ryzyka można prognozować, że w najbliższych latach napędy DVD wyprą CD, choć nie nastąpi to tak szybko jak się początkowo wydawało.


TOP 200