Zapisywanie na zapas

Dyski tego typu można zapisywać, odczytywać i przechowywać bardzo długo. Większość producentów gwarantuje okres 30 lat, a niektórzy nawet 50. Odporność na działanie zewnętrznych pól magnetycznych jest spowodowana tym, że dane są zapisywane poprzez jednoczesne działanie pola magnetycznego i energii cieplnej (lasera). Przy braku jednego z tych czynników zmiana lub usunięcie danych nie są możliwe.

Na rynku jest dostępnych wiele ciekawych rozwiązań napędów MO. Przykładem mogą być produkty firmy Maxoptics - napęd T6-5200 Star pozwala na zapis 5,2 GB na dysku 5,25", zaś napędy DynaMo firmy Fujitsu, które korzystają z dysków 3-calowych o pojemności 1,3 GB, są oferowane z interfejsem UltraSCSI, USB, FireWire. Są to dyski o średnim czasie dostępu do danych (rzędu 20 ms), porównywalnym nawet z tym, co oferują konstrukcje dysków twardych.

Do zastosowań wymagających obsługi ogromnych ilości informacji oferowane są biblioteki MO, np. biblioteka HP SureStore 2200 mx, w której można zainstalować do 10 napędów na 5-calowe dyski MO o pojemności 9,1 GB każdy. Wyposażona maksymalnie w 238 dysków biblioteka proponuje łącznie ponad 2 TB powierzchni dyskowej, przy czym wymiana nośnika wewnątrz urządzenia zajmuje zwykle kilka sekund. Tak ogromna biblioteka charakteryzuje się współczynnikiem niezawodności pracy (głównie robotyka) 200 tys. godz.

CD-RW

Zapis i magazynowanie danych na dyskach CD-ROM było do niedawna niemożliwe bez kosztownego, fabrycznego oprzyrządowania. Wydanie serii płyt CD było opłacalne tylko wtedy, gdy był realizowany duży nakład. Problem ten rozwiązało opracowanie technologii zapisu na dyskach typu WORM (Write Once, Read Many), na których informacja może być zapisana tylko raz.

Najczęściej spotykaną technologię WORM opracowała w latach 80. japońska firma Taiyo Yuden. Na dysk, wykonany podobnie jak klasyczne dyski CD-ROM z poliwęglanu, nałożono cienką warstwę organicznego barwnika. Strumień zapisującego światła laserowego powoduje zmianę właściwości barwnika i zwiększone pochłanianie światła. Na barwnik nałożona jest odbijająca warstewka ze złota, a na to przezroczysty lakier ochronny. Czysty dysk jest wstępnie sformatowany - na całej powierzchni wytłaczana jest wcześniej cienka (0,5 mikrometra) spirala, która "pokazuje drogę" zapisu i odczytu. Większość producentów zapewnia, że nagrany dysk może przechowywać informację ok. 10 lat, zaś jego treść można odtworzyć na prawie każdym napędzie CD-ROM.

Kolejny przełom na rynku spowodowała technologia CD-RW (zapis wielokrotny). Napędy CD-RW wyparły całkowicie napędy CD-R i klient otrzymuje obecnie de facto trzy urządzenia w jednym (CD-ROM, CD-R, CD-RW).

Zapis wielokrotny jest oparty na technologii PD (Phase Change Optical Disk), opracowanej przez Matsushitę. Jej nazwa wywodzi się stąd, że warstwa pokrywająca dysk może występować w temperaturze otoczenia w dwóch fazach - jedna to silnie odbijająca światło lasera faza krystaliczna, zaś druga, bezpostaciowa, odbija światło zdecydowanie słabiej. Punktową zmianę fazy warstewki można przeprowadzić z wykorzystaniem wiązki laserowej. W początkowej formie warstewka stopu (Ag-In-Sb-Te) jest bezpostaciowa (amorficzna, czyli niekrystaliczna). Na skutek podgrzania niewielkiego obszaru przez dość mocny laser stop zmienia postać na formę krystaliczną. Odczyt danych z dysku jest prowadzony przy użyciu lasera o niewielkiej mocy - obszary krystaliczne silniej odbijają wiązkę światła, obszary amorficzne światło to rozpraszają. Lokalny obszar krystaliczny można znowu zamienić na materię bezpostaciową, naświetlając go mocnym laserem, co powoduje powstanie odpowiedniej temperatury warstwy i "rozpłynięcie" się lokalnego, krystalicznego porządku.


TOP 200