Zapisywalny kompakt dysk

Firma Philips opracowała nową stację dysków kompaktowych CDD 521, umożliwiającą indywidualne zapisywanie informacji na CD-ROM.

Firma Philips opracowała nową stację dysków kompaktowych CDD 521, umożliwiającą indywidualne zapisywanie informacji na CD-ROM. W przeciwieństwie do standardowych stacji, urządzenie Philipsa pozwala na dopisywanie informacji do dysku częściowo zapisanego. Po zapełnieniu dysk staje się wyłącznie odczytywalny. Urządzenie przeznaczone jest do: małoseryjnego wytwarzania dysków CD-ROM; zapisywania dokumentacji w kolejnych jej wersjach bez obawy zniszczenia wersji poprzedniej; tworzenia kopii archiwalnych dysków stałych; itd.

Stacja CDD 521 zapisuje ponad 600 MB na dyski 5,25 i ponad 200 MB na dyski 3,5 cala. Koszt specjalnego nośnika wynosi ok. 40 USD, co jest ceną porównywalną z cenami wielokrotnie zapisywalnych dysków magnetooptycznych o podobnych pojemnościach.

Zapis na dysku dokonywany jest w nowym formacie, innym na dysku częściowo zapisanym, niż na dysku kompletnym. Z tego powodu dyski częściowo zapisane można odczytywać tylko na stacjach CDD 521, natomiast po zakończeniu procesu zapisu nadają się do używania ze standardowymi stacjami CD ROM. Ten nowy format częściowego zapisu na dyski opisano w tzw. Pomarańczowej Księdze (Orange Book), opracowanej wspólnie przez firmy Philips, Sony i innych wytwórców czytników kompakt dysków.

W stacji CDD 521 nie przewidziano ani możliwości odczytywania ani zapisu standardowych dźwiękowych płyt kompaktowych. Podłączona do komputera osobistego przez interfejs SCSI, stacja zachowuje się jak typowy CD ROM. Czas zapisania pełnego dysku 600 MB wynosi ok. 30 min. Cena CDD 521 - ok. 8 tys. USD.


TOP 200