Zapis ''życia'' organizacji
-
- Marian Łakomy,
- 22.02.1999
Pakiet narzędziowy ARIS łączy modelowanie procesów w przedsiębiorstwie z dokumentowaniem implementacji systemu informatycznego.
Pakiet narzędziowy ARIS łączy modelowanie procesów w przedsiębiorstwie z dokumentowaniem implementacji systemu informatycznego.
ARIS (Architecture of Integrated Information Systems) firmy IDS Prof. Scheer to pakiet narzędzi do modelowania i dokumentowania procesów biznesowych w firmie, opisywania realizujących je koncepcji informatycznych oraz dokumentowania implementacji systemu informatycznego, łącznie z architekturą sieciową, składnikami sprzętowymi, logiczną strukturą aplikacji, aż po schematy baz danych.
ARIS Toolset jest zestawem narzędzi służących do optymalizacji organizacji i zarządzania; zawiera moduły do projektowania, restrukturyzacji i doskonalenia procesów biznesowych. Wspomaga tworzenie, modelowanie nowych struktur, obiegu informacji i dokumentów, tak aby firma mogła dostosować się do stawianych jej wymagań.
ARIS stosuje oddzielne metody opisowe dla: modeli, obiektów, połączeń obiektów i przypisania parametrów.
W modelu przedsiębiorstwa (organizacji, oddziału), będącym jego schematem organizacyjnym, ARIS wyróżnia obiekty (jednostki organizacyjne, role, osoby) i określa typy połączeń między nimi (np. obiekt jest materialnie odpowiedzialny, zarządza, nadzoruje). Z każdym połączeniem można związać raport określający szczegółowo jego znaczenie, działanie, koszty, parametry do symulacji działania i in. Do każdego modelu, obiektu i połączenia można dołączyć wiele parametrów zapisywanych w tabelach centralnego repozytorium narzędzia.
Repozytorium jest obsługiwane przez obiektową bazę danych POET, pozwalającą na tworzenie szczegółowych raportów na temat poszczególnych elementów modelu organizacji.
ARIS umożliwia modelowanie firmy, prowadzenie analiz kosztowych i czasowych różnych obszarów i aspektów ich życia, począwszy od struktur organizacyjnych, przez obieg dokumentów i informacji, aż po poszczególne zadania i ich logicznie ułożone ciągi nazywane procesami gospodarczymi. Prowadzi to do zapewnienia spójności w nowych rozwiązaniach strukturalnych. Wewnętrzne powiązania między różnorodnymi obiektami odwzorowującymi obraz organizacji pozwalają poruszać się w obrębie modelu w dowolnych kierunkach.
Kompleksowy opis organizacji stanowi dokumentację systemu zarządzania firmą, zgromadzoną w jednym miejscu. Jest podstawą do zachowania wspólnego języka komunikacji i jednej płaszczyzny porozumienia w odniesieniu do firmy jako całości. ARIS w ten sposób tworzy bazę do przebudowy struktury organizacyjnej, przemyślenia na nowo jej zadań i sposobu działania organizacji.
Sprawdzenie poprawności tworzonych struktur i procesów jeszcze przed ich rzeczywistym powstaniem ogranicza ryzyko niepowodzenia projektów optymalizacyjnych. Symulacje przebiegu ułożonych i sparametryzowanych pod względem czasu i kosztów zadań pozwolą dowiedzieć się, jak organizacja zachowa się w przyszłej praktyce. Moduł symulacyjny ARIS Simulation umożliwia przetestowanie i ocenę obrazu odzwierciedlonego w modelu przed wdrożeniem opracowanych rozwiązań do praktyki.
ARIS Simulation pozwala na odkrycie nie wykorzystanych należycie zasobów (niedociążonych stanowisk pracy), wąskich gardeł (stanowisk pracy nadmiernie obciążonych) i potencjalnych możliwości poprawy zasad pracy jeszcze przed wdrożeniem do praktyki nowych sposobów działania.
ARIS ABC rozszerza możliwości narzędzi ARIS o rachunek i kontrolę kosztów procesów oraz zarządzanie nimi. Ponadto pozwala na planowanie, sterowanie, zarządzanie, kalkulowanie i porównywanie kosztów wiążących się z różnymi obszarami działania firmy. ARIS ABC jest oparty na najbardziej popularnej koncepcji rachunkowości zarządczej w USA i krajach Europy Zachodniej: Activity-Based Costing (ABC).
Modele referencyjne i proceduralne
Narzędzia ARIS umożliwiają posługiwanie się gotowymi rozwiązaniami nazywanymi modelami referencyjnymi i proceduralnymi.
Modele referencyjne zawierają opisy dotyczące przebiegu wykonywania poszczególnych zadań w organizacji łącznie z obiegiem informacji. Modele referencyjne opracowali wybitni specjaliści na podstawie analizy najlepszych przedsiębiorstw z danej branży (przemysł maszynowy, samochodowy, budownictwo, handel, usługi, in.).
Modele proceduralne opisują wzorcowe sposoby postępowania w przypadku prowadzenia różnych projektów, np. Business Process Reengineering, wdrażanie informatycznych systemów zarządczych, doskonalenie i wdrażanie systemów jakości zgodnych ze standardem ISO 9000 i in.
Modele referencyjne i proceduralne to zbiór unikalnej wiedzy pochodzącej z doświadczeń nabytych podczas doskonalenia struktur i zasad pracy u potentatów światowego rynku.