Zapis termiczny HAMR

Firma Seagate poinformowała o rozpoczęciu prac nad rejestracją danych w pamięciach masowych w technologii HAMR ($Heat Assisted Magnetic Recording$), polegającej na wspomaganym termicznie zapisie magnetycznym na dyskach twardych.

Firma Seagate poinformowała o rozpoczęciu prac nad rejestracją danych w pamięciach masowych w technologii HAMR (Heat Assisted Magnetic Recording), polegającej na wspomaganym termicznie zapisie magnetycznym na dyskach twardych.

Jak iformuje producent, HAMR zapewni trwały zapis magnetyczny informacji, przez czas co najmniej o dekadę dłuższy niż przy obecnie stosowanych technologiach rejestracji. Za pomocą HAMR ma być możliwe nawet stukrotne zwiększenia pojemności pamięci masowych, głównie przez podniesienie gęstości zapisu. Istotą tej technologii jest stosowanie bardziej stabilnego nośnika magnetycznego oraz termiczne podgrzewanie nośnika wiązką światła laserowego skoncentrowaną w miejscu, w którym mają być zapisane bity danych. Po podgrzaniu nośnik łatwiej jest zapisać, a szybkie jego wystygnięcie stabilizuje zapisane dane na znacznie mniejszym obszarze.

Zobacz również:

  • W ostatnim kwartale dostarczono więcej dysków SSD niż HDD
  • Grafen może dać dyskom twardym drugie życie

Zapotrzebowanie na ogromne pojemności pamięci masowych nie ustaje, a zdecydowana większość danych jest przechowywana na dyskach twardych. Światowa produkcja nowych pamięci masowych powinna przekroczyć w tym roku 4 mln TB, natomiast tempo przyrostu nowych informacji powinno wynosić około 55 proc. rocznie.


TOP 200