Zapewnić zdalny dostęp

US Robotics zaprezentował w Polsce swój serwer zdalnego dostępu.

US Robotics zaprezentował w Polsce swój serwer zdalnego dostępu.

Firma US Robotics wprowadziła na polski rynek koncentrator dostępowy Total Control Enterprise Network Hub, którego głównym zadaniem jest umożliwienie zdalnego dostępu do sieci korporacyjnej użytkownikom, którzy korzystają z modemów analogowych i ISDN.

Urządzenie dostępne jest w formie standardowej skrzynki 19", którą z łatwością zamontować można w szafie kontrolnej wraz z innymi urządzeniami umożliwiającymi pracę sieci. Total Hub zawiera 17 gniazd (jedno z nich zarezerwowane jest dla modułu zarządzającego), w które wkładać można kombinacje kart modemów analogowych, ISDN, a także routerów z różnymi interfejsami sieciowymi, kart zarządzania, a nawet prostego komputera. Wszystkie moduły mogą być wkładane i wyjmowane w trybie hot-swap - podczas pracy urządzenia. Koncentrator może być wyposażony w dwa zasilacze, pracujące w trybie redundantnym, co zwiększa jego odporność na awarie.

Modemy

US Robotics dostarcza specjalne karty modemowe, które współpracują z Total Control Enterprise Network Hub. Każda z nich zawiera 4 modemy analogowe zgodne ze standardem V.34+, czyli potrafiące komunikować się z prędkością 33600 b/sek. Karty wyposażone są w pamięć FlashROM, dzięki czemu już w styczniu możliwe będzie ich programowe uaktualnienie do nowej wersji oprogramowania firmowego. Umożliwiać ono będzie komunikację zgodnie ze standardem X2 - protokołem opracowanym przez USR, umożliwiającym przesyłanie danych z prędkością 56 Kb/s.

Jedna skrzynka Total Hub może obsłużyć do 64 (16 portów razy 4 modemy na karcie) jednoczesnych połączeń poprzez modemy analogowe, które mogą służyć także jako faksy, gdyż wspierają normę V.17 (zgodność z faksami Class 1 i Class 2.0).

Total Hub można wyposażyć także w karty ISDN PRI, umożliwiające dostęp do sieci za pośrednictwem ISDN. Jedna karta ISDN PRI może obsłużyć do 60 kanałów ISDN B.

Urządzenie US Robotics potrafi rozpoznać, czy nawiązywane aktualnie połączenie jest cyfrowe (ISDN), czy analogowe i w zależności od tego kieruje je do karty cyfrowej NETServer PRI lub karty modemu Quad V34.

Architektura koncentratora

Najbardziej interesująca z praktycznego punktu widzenia jest wewnętrzna architektura urządzenia. Total Hub wyposażony jest w aż 3 magistrale, służące do przesyłania różnego rodzaju danych. Pierwszą z nich jest Management Bus, czyli magistrala zarządzająca. Służy ona jedynie do zapewnienia komunikacji między kartami zarządzającymi pracą urządzenia a kartami modemowymi itp.

Druga z magistral High Speed Packed Switched Bus, umożliwiająca komunikację z prędkością 1 Gb/s, służy do przesyłania danych między modemami analogowymi a kartą routera.

Trzecia i ostatnia magistrala (Time Division Multiplexed Bus) umożliwia przesyłanie zdekodowanych danych między kartami ISDN a kartami modemów V.34. Magistrala ta oferuje 256 kanałów o prędkości przesyłania danych 64 Kb/s.

Sieciowe rozmowy

Total Control Enterprise Network Hub potrafi "rozmawiać" za pośrednictwem wielu protokołów sieciowych. Połączenia modemowe nawiązywane mogą być zgodnie z protokołem PPP, SLIP, CSLIP i PPTP. Urządzenie umożliwia autoryzację użytkowników za pośrednictwem protokołów PAP i CHAP, a także najnowszego RADIUS, który wyróżnia się wśród pozostałych, tym że autoryzacja następuje już w chwili nawiązywania połączenia. Modemy podczas negocjacji połączenia wymieniają między sobą także kody autoryzujące. Jeśli którykolwiek z nich stwierdzi, że modem znajdujący się po drugiej stronie linii nie jest tym za kogo się podaje, rozłącza on połączenie. Zwiększa to dodatkowo bezpieczeństwo systemu i sieci korporacyjnej.

Total Hub umożliwia routing protokołów TCP/IP oraz IPX i umożliwia podłączenie do sieci Ethernet, Token Ring i Frame Relay. Urządzenie, po zainstalowaniu karty zarządzającej, może być administrowane za pośrednictwem SNMP.

Możliwe jest także zainstalowanie dodatkowej karty EdgeServer, w postaci prostego komputera, na którym zainstalowany może być system Windows NT, zarządzający usługami zdalnego dostępu. Jest to rozwiązanie o tyle lepsze, gdyż pozwala na uniknięcie plątaniny kabli między koncentratorem dostępowym a serwerem świadczącym usługi zdalnego dostępu (nie mówiąc o większej przepustowości wewnętrznej magistrali danych niż kabli, łączących urządzenia w przypadku klasycznego rozwiązania).


TOP 200