Zapas na żądanie

Czarne scenariusze

Ośrodek zapasowy jest uruchamiany wówczas, kiedy staje się niemożliwe funkcjonowanie ośrodka podstawowego, ewentualnie gdy przestaje działać infrastruktura dostępowa do systemu w Centralnym Ośrodku. "Musielibyśmy skorzystać z ośrodka zapasowego także wtedy, gdybyśmy utracili zasilanie w energię elektryczną w Centralnym Ośrodku. Mamy dwa niezależne przyłącza do sieci energetycznej i agregat prądotwórczy, niemniej można sobie wyobrazić sytuację długotrwałego braku prądu ze źródeł zewnętrznych" - mówi Tadeusz Rubin. - "Najgorszy scenariusz przewiduje, że budynek, w którym znajduje się podstawowe centrum przetwarzania, jest wyłączony z eksploatacji". Mniejsze awarie - sprzętowe i związane z bazą danych - udaje się likwidować na miejscu dzięki zastosowaniu technologii klastrowej. Dodatkowym zabezpieczeniem danych jest backup, wykonywany na koniec każdego dnia. Taśmy z informacjami są przechowywane poza podstawowym ośrodkiem przetwarzania.

W ramach umowy HP Polska zapewnia w ośrodku zapasowym przestrzeń biurową dla pracowników banku obsługujących Eurobank On-line od strony technicznej i merytorycznej. Ośrodek zapasowy będzie także wykorzystywany w celu przeprowadzenia konserwacji systemu podstawowego. Na mocy umowy bank ma również prawo do przeprowadzenia okresowych testów działania systemu zapasowego.

Umowa określa, że ośrodek zapasowy musi przejąć obsługę operacyjną w ciągu kilku godzin od momentu nadania sygnału alarmowego. Czas ten jest potrzebny do udostępnienia użytkownikom bazy danych, pracującej na serwerze w ośrodku zapasowym.

Opracowując procedury związane z wykorzystaniem centrum zapasowego, należało podjąć decyzję, czy dane mają być replikowane na bieżąco, czy są dopuszczalne niewielkie opóźnienia. "W pierwszym przypadku w każdej chwili baza w ośrodku zapasowym jest wierną repliką bazy podstawowej. Problem stanowi natomiast replikacja błędów pojawiających się w bazie podstawowej. W drugim przypadku można uniknąć przenoszenia błędów, ale dane są kopiowane z kilkunastominutowym opóźnieniem" - tłumaczy Tadeusz Rubin.

Apetyt na outsourcing

Bank nie wyklucza, że będzie korzystal z outsourcingu także w innych obszarach. "BGŻ koncentruje się na podstawowej działalności bankowej, co powoduje, że w przyszłości różne funkcje nie związane z obsługą klienta będą realizowane w granicach obowiązującego prawa metodami outsourcingowymi" - zapowiada Tadeusz Rubin. Wszelkie przesyłane dane są szyfrowane (pisaliśmy o tym szczegółowo w CW 38/2002).


TOP 200