Zapanować nad danymi

Wśród wszystkich specjalności informatycznych najbardziej wzrasta zapotrzebowanie na administratorów baz danych.

Zapanować nad danymi
W jednym tylko serwisie Pracuj.pl w I półroczu tego roku było aż o 80% więcej ofert pracy dla administratorów baz danych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ale samo administrowanie nie wystarcza. Coraz większym popytem cieszą się również analitycy, którzy łączą umiejętności techniczne z wiedzą statystyczną.

Ze względu na stale rosnącą liczbę użytkowanych urządzeń mobilnych, wśród programistów najwięcej pracy będą mieli twórcy aplikacji na te urządzenia. Aplikacje mobilno-webowe i webowe dają szansę powrotu lub wejścia na rynek pracy informatykom niepełnosprawnym.

Zobacz również:

  • Cyfrowe rzemiosło
  • Polskie firmy sięgają coraz częściej po informatyków zza naszej wschodniej granicy

Wśród specjalności inżynierskich potencjał rozwoju mają takie specjalności, jak biotechnologia, czy projektowanie w 3D.

W sumie w trzecim kwartale 2014 roku na rynku pojawiło się aż 14 370 ofert dla osób z sektora IT, o 4% więcej niż w II kwartale. Najczęściej poszukiwani są programiści, do nich skierowana jest ponad połowa ofert pracy dla IT. Często poszukiwanymi pracownikami z obszaru IT są również specjaliści od administracji w IT, testerzy oprogramowania i architekci IT.

Te trendy potwierdza również nasze badanie (patrz wykres obok), z którego wynika, że firmy najczęściej poszukują programistów, projektantów i testerów. W tym ostatnim przypadku o pracę mogą ubiegać się osoby bez wykształcenia technicznego.

Artykuł został opublikowany w raporcie specjalnym Computerworld "Pracodawcy IT". Jego pełną wersję można bezpłatnie pobrać tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200