Zamówienia wspólne (2)

Jednym z bardziej interesujących rozwiązań, jakie wprowadziła ustawa - Prawo Zamówień Publicznych jest instytucja zamówień wspólnych.

Jednym z bardziej interesujących rozwiązań, jakie wprowadziła ustawa - Prawo Zamówień Publicznych jest instytucja zamówień wspólnych.

Prawo Zamówień Publicznych (PZP) pozwala - w przeciwieństwie do Ustawy o zamówieniach publicznych (UZP) - stosować zamówienia wspólne przez każdy podmiot zobowiązany do stosowania ustawy, a nie tylko jednostki administracji rządowej i jednostki komunalne. Na tle stwierdzenia, że przepisy dotyczące zamówień wspólnych nie powodują możliwości kumulowania zwolnień i ograniczeń z obowiązku stosowania ustawy (pisaliśmy o tym w poprzedniej części - Computerworld 22/2004), pojawia się wiele wniosków, które można usystematyzować w następujący sposób.

1. Zamówienia wspólne w rozumieniu art. 16 ustawy mogą być udzielane, jeżeli wszyscy zamawiający występujący wspólnie mają obowiązek stosowania ustawy - Prawo Zamówień Publicznych. Jeżeli choć jeden z tych podmiotów nie był objęty obowiązkiem stosowania ustawy, będziemy mieli do czynienia z odrębną konstrukcją prawną, omówioną w dalszej części niniejszego artykułu.

2. Dla możliwości udzielenia zamówienia wspólnego nie ma znaczenia, że poszczególni zamawiający mają obowiązek stosowania ustawy - Prawo Zamówień Publicznych na podstawie różnych podstaw prawnych. W szczególności możliwe jest stosowanie tej instytucji w przypadku, gdy np. jeden z zamawiających należy do tzw. sektora klasycznego (administracja publiczna i samorządowa), a drugi do sektora użyteczności publicznej, co wiąże się z udzielaniem zamówień sektorowych.

3. Stosowanie instytucji zamówień wspólnych jest możliwe w przypadku każdego rodzaju zamawiających. Zamówienie takie może zostać udzielone przed podmioty zależne od Skarbu Państwa czy stanowiące stationes fisci Skarbu Państwa, zależne od jednostek samorządu terytorialnego, czy będące własnością prywatną. Dopuszczalne jest również udzielenie zamówienia wspólnego przez podmioty wywodzące się z tych wszystkich grup podmiotów obowiązanych do stosowania ustawy - Prawo Zamówień Publicznych.

4. W przypadku stosowania zamówienia wspólnego postępowanie o udzielenie zamówienia skutkujące w odniesieniu do każdego z zamawiających musi być prowadzone w tym samym trybie. Niedopuszczalne jest równoczesne prowadzenie postępowań w odniesieniu do poszczególnych zamawiających czy zamawiającego w odrębnym trybie.

5. O formie i procedurach prowadzonego postępowania decydują te przepisy ustawy PZP, które przewidują najdalej idące skutki prawne. Jeżeli więc jeden z podmiotów nie miałby obowiązku stosowania określonych przepisów ustawy, np. z uwagi na fakt, iż - ze względu na przynależność do sektora użyteczności publicznej - brak jest przesłanek wyboru trybu negocjacji z ogłoszeniem, podczas gdy drugi przepisy takie musi stosować, ich zastosowanie byłoby obligatoryjne dla wszystkich zamawiających udzielających zamówienia wspólnego. W analizowanym przykładzie udzielenie zamówienia wspólnego w trybie negocjacji z ogłoszeniem byłoby możliwe tylko w przypadku, gdy zostałyby spełnione przesłanki wyboru tego trybu odnoszące się do podmiotów tzw. sektora klasycznego. Wniosek ten stanowi dobry przykład sytuacji, w której, udzielając zamówienia wspólnego, podmiot korzystający z tej możliwości podlega dalej idącym ograniczeniom niż w przypadku, gdyby udzielił zamówienia bez stosowania instytucji zamówienia wspólnego.

6. Wartość zamówienia wspólnego należy obliczyć, biorąc za podstawę sumę wartości zamówienia dla poszczególnych zamawiających udzielających zamówienia wspólnego, następnie korygując tak otrzymaną kwotę stosownie do okoliczności. Fakt udzielenia zamówienia wspólnego nie musi bowiem oznaczać, że wartość tego zamówienia będzie stanowić sumę wartości zamówień cząstkowych. Realizacja zamówienia wspólnego może bowiem oznaczać ograniczenie kosztów (większe dostawy umożliwiają stosowanie mniejszych marż i uzyskiwanie korzystnych upustów), z drugiej zaś strony, może powodować koszty dodatkowe (droższy transport większej liczby sprzętu, potrzeba wykonania dodatkowych prac, np. zapewnienia łączności między zamawiającymi).

Nie można zapominać, że zamówienie wspólne jest jednak odrębnym zamówieniem. Stąd - mając na względzie przepisy ustawy odnoszące się do ustalania wartości zamówienia - dla zamówienia wspólnego konieczne jest odrębne ustalenie wartości tego zamówienia z uwzględnieniem wszystkich okoliczności, jakie muszą być brane po uwagę przy ewentualnej jego realizacji. Oznacza to, że określenie wartości zamówienia nie może być czysto matematycznym działaniem, lecz powinno uwzględniać wszelkie aspekty z tym związane.

7. Jeżeli ze względu na określenie wartości zamówienia, zamówienie to będzie objęte szczególnymi zasadami kontroli ze strony prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, kontrola ta będzie obligatoryjna dla całego postępowania nawet w przypadku, gdy żadne zamówienie udzielane odrębnie by jej nie podlegało.

Autorzy cyklu artykułów Zamówienia Publiczne są prawnikami Firmy Prawnej Kuczek i Maruta z Krakowa. Czytelnicy mogą nadsyłać pytania na adresy: [email protected] i [email protected].

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200