Zamieszanie wokół biurka

Prezentowane na targach monitory LCD, procesory, panele WebPad i drukarki wkrótce będą w sprzedaży.

Prezentowane na targach monitory LCD, procesory, panele WebPad i drukarki wkrótce będą w sprzedaży.

Choć słyszy się, że CeBIT traci charakter targów informatycznych, stając się przeglądem osiągnięć telekomunikacyjnych, to wciąż najwięcej o nowych technologiach PC można dowiedzieć się właśnie w Hanowerze.

CeBIT dał pełny przegląd obecnej oferty monitorów LCD, których ceny powinny w tym roku zdecydowanie spadać w związku ze wzrastającą nadwyżką podaży nad popytem. Nowymi modelami LCD szczyciły się m.in. Compaq, NEC Mitsubishi i Philips.

Nowością na stoisku Compaqa był monitor LCD 17" o rozdzielczości 1280 x 1024 i jasności 200 cd/m2. NEC zaprezentował modele: 15, 17, 18 i 20". Dwa ostatnie wyposażono w interfejs DVI-I, umożliwiający współpracę zarówno z analogowymi, jak i cyfrowymi kartami graficznymi. Multimedialny 15" monitor LCD ma wyjątkowo wysoką jasność, wynoszącą aż 400 cd/m2. Japońska firma po raz pierwszy wprowadziła do oferty profesjonalny 22" monitor CRT wyposażony w interfejs DVI. Philips przedstawił 15" LCD o obudowach przystosowanych do łączenia wielu monitorów w ściany prezentacyjne, a także modele 18,1" przeznaczone do zastosowań profesjonalnych - wszystkie wyposażone w interfejsy DVI.

Nie zabrakło również monitorów plazmowych. LG Electronics przedstawił 40" panel o grubości tylko 7,8 cm, a Fujitsu Siemens 42" monitor plazmowy - pierwszy tego typu model, w którym zrezygnowano z aktywnego systemu chłodzenia. Latem ma się pojawić w sprzedaży wyjątkowo duży, 61" monitor PlasmaSync o jasności 600 cd/m2, wyprodukowany przez NEC Mitsubishi.

PC i procesory

Malejący popyt na komputery PC powoduje, że producenci starają się znaleźć sposób na pobudzenie rynku. Z jednej strony oferują modele o bardzo wysokiej wydajności, jak notebooki z Pentium III 1 GHz czy PC z Pentium 4, z drugiej zaś wprowadzają tanie urządzenia internetowe nowej generacji - hybrydy TV i PC.

Pokazy premierowe przedstawiły AMD Athlon 1,33 GHz o wydajności porównywanej z Pentium 4 i tanie układy Cyrix C3 733 MHz. Te ostatnie należą do nowej serii procesorów VIA Technologies wytwarzanych w technologii 0,15 ľm. Kosztują tylko 54 USD. Cyrix C3 wyposażono w 64 KB pamięci podręcznej L2 i intelowskie złącze Socket 370.

Tajwańska VIA zaprezentowała dwie platformy referencyjne (płyty nowego formatu ITX z gniazdem Socket 370) i Web-Pad (wyposażone w 64 MB RAM, napęd CD-ROM, interfejsy Ethernet i IEEE 802.11b oraz dotykowe wyświetlacze Super-TFT o rozdzielczości 600 x 800 pikseli). Płyty formatu ITX zawierają zintegrowane układy graficzne, dźwiękowe, interfejsy I/O. Są mniejsze niż płyty ATX.

Nowością Fujitsu Siemens były notebooki AMILO przygotowane pod kątem użytkowników indywidualnych i małych firm. Wyposażone są w Pentium III lub Celeron, 14,1" wyświetlacze i złącze umożliwiające podłączenie do odbiornika TV.

Nowe drukarki

Prawie wszyscy znani producenci drukarek zaprezentowali na targach CeBIT nowe modele sprzętu. Epson i Canon - atramentowe drukarki o rozdzielczości powyżej 2000 dpi, Kyocera Mita - pierwszy model kolorowej biurowej drukarki laserowej, wykorzystującej technologię EKOSYS, który jednak pojawi się na rynku dopiero za kilka miesięcy. Xerox przedstawił kolorową drukarkę LED formatu A3 o szybkości druku 21 str./min oraz serię nowych atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych, a Hewlett-Packard - drukarki DeskJet 990 i przenośne DeskJet 350, wyposażone w bezprzewodowe interfejsy Bluetooth.

Największe zmiany technologiczne wprowadziły Lexmark i Ricoh. Pierw- sza firma przedstawiła atramentową drukarkę J110 o wysokiej szybkości druku 10 str./min (kolor) i 16 str./min (mono). To pierwszy model wykorzystujący nową tech-nologię LiquidLaser, która m.in. umożliwia druk o wysokiej jakości na zwykłym papierze dzięki wykorzystaniu wałka nakładającego specjalny materiał zapobiegający rozlewaniu . J110 wyposażono w zestaw niezależnych pojemników na atramenty.

Ricoh z kolei opracował nowego rodzaju mechanizm dla kolorowych zwiększający szybkość pracy i umożliwiający liniowy przebieg papieru. Firma zaprezentowała pierwszy model drukarki nowego typu - ACIF AP3800C, o rekordowej szybkości druku 28 str./min (kolor) i 38 str./min (mono).


TOP 200