Zamiast opłat koncesyjnych inwestycje?

Projekt ustawy telekomunikacyjnej przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury ma umożliwić operatorom telefonii stacjonarnej zamianę ponoszonych przez nich opłat koncesyjnych na inwestycje w telekomunikacji.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt ustawy telekomunikacyjnej, która ma umożliwić operatorom telefonii stacjonarnej zamianę ponoszonych przez nich opłat koncesyjnych na inwestycje w telekomunikacji.

Niestety projekt ustawy dotyczy jedynie operatorów sieci stacjonarnych, co wzbudziło uzasadnione niezadowolenie operatorów komórkowych, którzy zadeklarowali niemałe pieniądze za użytkowanie radiowych pasm telefonii komórkowej.

Zobacz również:

  • Spotify prognozuje 100 mld USD przychodów w ciągu 10 lat
  • W porównaniu z europejskim polski przemysł nie lubi nowoczesnych technologii

Konwersji opłat koncesyjnych w telefonii komórkowej sprzeciwił się w tym tygodniu minister infrastruktury Marek Pol, mówiąc, że obecnie nie widzi możliwości zamiany opłat koncesyjnych za telefonię trzeciej generacji (UMTS) na jakiekolwiek inwestycje telekomunikacyjne.

Wśród innych proponowanych zmian projektu ustawy znalazło kilka zapisów, które zapewne będą budziły kolejne kontrowersje podczas powakacyjnej debaty nad nimi w Sejmie. Jednym z nich jest paragraf mówiący o prawie operatorów niezależnych do oferowania swych usług abonentom TP SA, z wykorzystaniem własnej sieci telekomunikacyjnej.

W innym akapicie projektu przewiduje się zobowiązanie operatorów komórkowych do rejestracji klientów korzystających z usług komunikacyjnych bez abonamentu (prepaid). Natomiast godnym pochwały jest od dawna oczekiwany zapis, zgodnie z którym osoby zmieniające operatora będą mogły zachować dotychczasowe numery swoich telefonów, co w istotny sposób osłabiało dotąd konkurencję między operatorami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200