Zamiast drukarki mozaikowej

Jakość wydruku ma dla coraz większej liczby użytkowników coraz większe znaczenie. Ważnym parametrem jest też cena wydruku jednej strony. Drukarki atramentowe HP DeskJet 520 mają cenę porównywalną z drukarkami 9-igłowymi, zaś cenę wydruku jednej strony niższą niż drukarki laserowe. Jakość wydruku tych drukarek jest porównywalna z najlepszymi drukarkami laserowymi 600 dpi.

Jakość wydruku ma dla coraz większej liczby użytkowników coraz większe znaczenie. Ważnym parametrem jest też cena wydruku jednej strony. Drukarki atramentowe HP DeskJet 520 mają cenę porównywalną z drukarkami 9-igłowymi, zaś cenę wydruku jednej strony niższą niż drukarki laserowe. Jakość wydruku tych drukarek jest porównywalna z najlepszymi drukarkami laserowymi 600 dpi.

Wiele lat współpracy z różnymi wydawnictwami nauczyło mnie doceniać parametry drukarki stosowanej do próbnych lub końcowych wydruków dokumentów. Początkowo używałem drukarki mozaikowej, dostępnej dla mnie głównie pod względem ceny. Zawsze jednak denerwowało mnie jej ślimacze tempo drukowania, zwłaszcza dokumentów graficznych, że już nie wspomnę o niskiej jakości.

Traf i promocyjna cena spowodowały, że stałem się szczęśliwym (!) właścicielem najmniejszej drukarki laserowej HP LaserJet IIP. Jakość wydruku i szybkość satysfakcjonują mnie całkowicie, nawet jeśli wydrukowanie dużego tekstu z Windows trwa sporo czasu. Cena wydruku jednej strony jest dość wysoka, zaś po uwzględnieniu amortyzacji sprzętu, bardzo wysoka (dość znacznie przekracza tysiąc zł). Ponieważ moja drukarka zbliża się już do wieku emerytalnego, zacząłem rozglądać się za jej zamienniczką.

Z zainteresowaniem przyjąłem więc propozycję Hewlett-Packard Polska przetestowania drukarki HP DeskJet 520. Jest to nowy model drukarki atramentowej dla komputerów PC, zastępujący popularną na polskim rynku drukarkę DeskJet 510. (Istnieje także wersja przeznaczona specjalnie dla komputerów Macintosh - DeskWriter 520.) W sprzedaży dostępna jest od 16 marca br. w cenie ok. 7 mln zł. Przed kupnem warto jednak odwiedzić kilka punktów sprzedaży ceny różnią się bowiem dość znacznie.

Próby użytkowe

Przeprowadzenie typowych prób wydruku, polegających na testowaniu szybkości drukowania pojedynczej strony, ma tę zasadniczą wadę, że nie odpowiada warunkom normalnej pracy. Szczęśliwie się złożyło, że miałem właśnie do wydrukowania książkę (300 stron), napisaną w Word dla Windows. Mogłem więc przetestować urządzenie w warunkach mojej normalnej pracy: termin na jutro, późny wieczór, w domu cisza, potrzeba wydrukowania dużego dokumentu.

Przyznaję, że miałem poważne wątpliwości czy powinienem wykonywać poważną pracę na sprzęcie testowym, nie sprawdzonym, dopiero co zainstalowanym. Wyniki drukowania całkowicie mnie zadowoliły. Miałem już okazję testować drukarki atramentowe i nie byłem zadowolony z wyników, gdyż dokumenty brudziły palce i to nawet na następny dzień z powodu rozpuszczalności barwnika przy poceniu się palców.

Jakość wydruku HP DeskJet 520 jest naprawdę imponująca. Specjalna konstrukcja powoduje, że drukowana strona nie przesuwa się po schnącej poprzedniej stronicy, potem spada na tackę wyjściową, ale już nie powoduje rozmazywania wydruku. Hewlett-Packard wyraźnie dopracował formułę atramentu - wydrukowane strony nie brudzą palców, gdyż nie jest rozpuszczalny w wodzie.

Wydruki graficzne monochromatyczne, zawierające duże powierzchnie czarne, przysparzają jednak pewne kłopoty: papier nasiąka znaczną ilością atramentu i marszczy się w sposób trudny do przewidzenia. Po zmianie papieru na dobry gatunkowo papier ksero i ten efekt zmalał znacznie.

Szybkość

Szybkość wydruku nie jest imponująca. Drukarka atramentowa nie zawiera bowiem bufora pamięciowego na całą stronicę, jak drukarki laserowe. Obraz stronicy tworzony jest przez sterownik HP dla Windows w pliku dyskowym. Sam proces drukowania jest dwustopniowy. Najpierw sterownik tworzy plik roboczy o dość znacznych rozmiarach. Na przykład przy drukowaniu dokumentu ok. 40 kB plik roboczy na dysku miał objętość 1,8 MB. Przed drukowaniem należy więc upewnić się czy mamy dość miejsca na dysku. Potem plik roboczy jest przesyłany do drukarki w takim tempie, w jakim jest ona w stanie drukować.

Na moim stosunkowo wolnym komputerze (386SX, 20 MHz, 8 MB pamięci) czas tworzenia pliku dyskowego wynosił ok. 30 s na jedną stronicę wydruku końcowego (stronica ok. 4 tys. znaków). Samo drukowanie było nieco szybsze. W sumie dokument 10 stron, 40 kB, drukował się prawie dokładnie 10 minut.

Szybkość wydruku jest więc ok. 2-3 razy mniejsza niż w przypadku drukarki laserowej o nominalnej szybkości 4 str./min. Jest jednak i tak kilkakrotnie większa niż przy użyciu drukarki igłowej w Windows.

Drukowanie z DOS-u jest ok. dwa razy szybsze, gdyż drukarka korzysta z wbudowanych czcionek i nie wymaga tworzenia kompletnego obrazu strony, jak to jest dla Windows.

Rozdzielczość 600 dpi

Drukarka HP DeskJet 520 jest pierwszą drukarką atramentową, w którą wbudowano REt (Resolution Enhancement technology) do poprawiania jakości wydruku. Polega na takiej modulacji wydatku wystrzeliwanej na papier kropelki atramentu, aby na brzegach obiektów osiągnąć dwukrotnie większą rozdzielczość. W efekcie osiągnięto rozdzielczość 600 (w poziomie) na 300 (w pionie) pkt na cal. Rozdzielczość w pionie jest związana z konstrukcją mechanizmu posuwu papieru, nie poddaje się więc łatwo zabiegom obróbki elektronicznej.

Pojemnik z atramentem

Stanowi on jedną całość z głowicą drukującą. po każdym użyciu głowica jest parkowana z prawej strony drukarki w pojemniczku czyszczącym dysze. Daje więc stałą jakość wydruku, nawet po dłuższym okresie bezczynności. Atrament jest wystrzeliwany na papier metodą podgrzewania niewielkiego bąbelka, który wypycha kropelkę z dyszy, a po ostygnięciu powoduje zasysanie kolejnej porcji z pojemnika. W przeciwieństwie do drukarek piezoelektrycznych, głowica jest tania, gdyż jest wykonywana technikami stosowanymi w produkcji układów w technologiach scalonych. Jest elementem jednorazowego użytku. Dzięki temu nie ma obawy, że po pewnym czasie pogorszy się jakość wydruków z powodu pogorszenia parametrów głowicy. Umożliwiło to także udzielanie przez HP trzyletniej gwarancji na drukarkę.

Po zużyciu atramentu zakłada się zupełnie nową głowicę. Wystarcza ona na 2-4 tys stron wydruku, zależnie od poziomu zaczernienia strony.

Polskie litery, sterowniki

Testowany przeze mnie egzemplarz drukarki nie zawierał jeszcze polskich liter ani polskiej dokumentacji. Jednakże w sprzedaży dostępne są drukarki HP DeskJet 520 zawierające kompletny zestaw wbudowanych polskich krojów czcionek (strona kodowa 852) oraz dokumentację po polsku. Specjalne sterowniki do Windows pokazują na ekranie tempo tworzenia pliku roboczego. Jest to bardzo ważne, gdyż jest to proces długotrwały. Co bardziej niecierpliwi użytkownicy mogliby uznać, że nastąpiła awaria, podczas gdy naprawdę tworzy się plik do drukowania.

Na dyskietce sterowników do Windows i popularnych programów DOS-owych znajduje się także kilka krojów skalowalnych czcionek TrueType dla Windows oraz jeden śliczny skalowalny krój ozdobny (kwiatki, motylki, dowcipne rysunki) dostępny wprost z klawiatury.

Podsumowanie

Jakość wydruku i bezszmerowa praca drukarki Hewlett-Packard DeskJet 520 stanowią jej najpoważniejsze atuty. Cena wydruku, wobec niewielkiej ceny samej drukarki i sensownej ceny pojemnika z atramentem jest niższa niż dla drukarki laserowej. Jeżeli więc nie potrzebujesz, Czytelniku, drukować dokumentów z kopiami oraz dużo drukujesz z Windows - polecam z całym przekonaniem nową drukarkę HP DeskJet 520.


TOP 200