Założymy jeszcze więcej spółek przez internet?

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w kodeksie spółek handlowych i innych ustawach.

Informacje o projekcie zmian pojawiły się na łamach Agencji Informacyjnej Newseria. Wynika z nich, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce ułatwić życie przedsiębiorcom i zwiększyć ilość oferowanych udogodnień. Z założeń projektu wynika, ze spółki jawne i komandytowe będzie można zakładać poprzez internet, w ciągu 24 godzin. Ministerstwo Sprawiedliwości chce również wprowadzić niższe opłaty sądowe dla spółek zakładanych w internecie oraz możliwość wprowadzania zmian i rozwiązywania spółek komandytowych, jawnych i z o.o. właśnie przez  internet.

 – Założenia zmian w Kodeksie spółek handlowych dotyczą umożliwienia zakładania spółek jawnych i komandytowych przez internet, co oznacza w praktyce możliwość ich założenia w ciągu 24 godzin. Pamiętajmy jednak, że zakładanie takiej spółki odbywa się przy użyciu wzorca, który znajduje się w systemie teleinformatycznym, co oznacza, że nie możemy w sposób dowolny regulować praw i obowiązków pomiędzy wspólnikami a spółką. To jednocześnie oznacza, że wkładem do spółki jawnej czy komandytowej mogą być tylko wkłady pieniężne albo określone wkłady rzeczowe, np. jakieś ruchomości. Natomiast nieruchomości lub przedsiębiorstwo już nie będzie mogło być takim wkładem do spółki zakładanej przez internet przy użyciu wzorca – mówiła na łamach Newserii Małgorzata Samborska, senior manager w dziale doradztwa podatkowego w firmie Grant Thornton.

Zobacz również:

Newseria podkreśla przy okazji, że pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości może cieszyć się sporym powodzeniem. Z możliwości zakładania spółki przez internet korzysta już wielu przedsiębiorców. W grudniu 2012 roku, 26% wszystkich spółek rejestrowano właśnie w internecie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200