Zakupy na przyszłość

Przejmując Peregrine Systems HP zyskuje pozycję lidera na rynku rozwiązań wsparcia technicznego. Ogłoszone równocześnie przejęcie AppIQ to próba transformacji oferty w dziedzinie zarządzania infrastrukturą.

Przejmując Peregrine Systems HP zyskuje pozycję lidera na rynku rozwiązań wsparcia technicznego. Ogłoszone równocześnie przejęcie AppIQ to próba transformacji oferty w dziedzinie zarządzania infrastrukturą.

Zarządzanie zasobami IT stanowi jeden z kluczowych obszarów, które planowaliśmy rozwijać w ramach strategii Adaptive Enterprise" - komentuje przejęcie Peregrine Systems Todd DeLaughter, wiceprezes i szef działu HP zajmującego się oprogramowaniem do zarządzania. Peregrine Systems oferuje dwa zintegrowane pakiety produktów: ServiceCenter - przeznaczony do obsługi zgłoszeń o awariach oraz przeznaczony do zarządzania zasobami AssetCenter. Taka struktura oferty Peregrine to efekt konsolidacji wielu rozlicznych, niezależnych modułów. Jeśli transakcja zostanie zgodnie z planem zakończona w pierwszym kwartale 2006 r., wejdą one w skład linii produktów do zarządzania HP OpenView.

Niemal równocześnie HP poinformowała o przejęciu firmy AppIQ, dostawcy oprogramowania SRM (Storage Resource Management) oraz narzędzi do zarządzania systemami pamięci masowych i konfiguracją urządzeń działających w sieciach SAN (Storage Area Network). Wartość tej transakcji nie została na razie ujawniona, ale bez wątpienia jest ona korzystna dla strategicznych interesów HP na rynku rozwiązań korporacyjnych. Za rządów Carly Fioriny reputacja HP na rynku rozwiązań do zarządzania pamięciami masowymi podupadła.

Projekt integracyjny

W przypadku Peregrine i działu OpenView oferta obu firm przynajmniej częściowo się pokrywa. HP ma już gotowy plan połączenia ServiceCenter z własnym produktem OpenView Service Desk, który zacznie być realizowany z chwilą zakończenia formalności związanych z przejęciem. Bardzo prawdopodobne, że rozwiązanie Peregrine ServiceCenter zostanie wycofane z rynku, a jego fragmenty zostaną wykorzystanie w OpenView. W przypadku produktów AssetCenter będzie inaczej - będzie to trzon oferty HP w tym obszarze.

Pikanterii transakcji dodaje fakt, że Peregrine przez ostatnie lata bardzo blisko współpracowało z IBM. W czerwcu br. obie firmy zawarły strategiczne porozumienie o współpracy. HP traktuje je jednak jako zwyczajne odnowienie istniejącej umowy pomiędzy obiema firmami. "Naszym zamiarem jest wspieranie klientów IBM oraz IBM Global Services" - przekonuje Todd DeLaughter. "W przyszłości zaproponujemy im usługi naszych własnych konsultantów" - dodaje, nie pozostawiając wątpliwości co do dalszych działań rynkowych.

Nie tylko technologie

Peregrine Systems od kilku lat borykała się z poważnymi kłopotami. W maju 2002 r. ujawniono, że praktyki księgowe firmy znacznie odbiegają od przyjętych standardów. Doprowadziło to do rozpoczęcia śledztwa przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Handlu, która ustaliła, że nieprawidłowości dotyczyły kwoty 250 mln. USD. W efekcie z Peregrine odeszło dwóch kluczowych członków kierownictwa, a wartość akcji spółki spadła do kilkanastu centów, przez co została ona usunięta z giełdy. We wrześniu 2002 r. Peregrine Systems ogłosiło bankructwo i rozpoczęło powolny proces odbudowy. W minionym roku obrachunkowym firma wykazała stratę netto w wysokości 25,4 mln USD przy przychodach na poziomie 191 mln USD. Mimo to HP zdecydowało się zapłacić za spółkę prawie 425 mln. Według przedstawicieli HP sytuacja Peregrine była monitorowana od pewnego czasu. "Upewniliśmy się, że nie ma żadnego nieznanego ryzyka" - przekonuje Todd DeLaughter. Na całym świecie z rozwiązań Peregrine korzysta ok. 3,5 tys. przedsiębiorstw. Pomimo kłopotów Peregrine udało się utrzymać większość z nich. W Polsce partnerem i dystrybutorem Peregrine jest Prokom. W ubiegłym roku wdrożenie narzędzi Peregrine AssetCenter rozpoczęło się w ING Banku Śląskim. Wcześniej wdrożono je w firmach Thomson Multimedia, PTK Centertel, Ciech oraz w Poczcie Polskiej. Na świecie rozwiązań Peregrine używają m.in.: Cingular Wireless oraz Credit Suisse Group.

Poszukiwanie jedności

Druga transakcja ma umożliwić HP stworzenie jednolitego interfejsu do zarządzania wszystkimi serwerami i pamięciami masowymi HP.

AppIQ produkuje oparte na standardach oprogramowanie do zarządzania pamięciami masowymi, które monitoruje i automatyzuje udostępnianie pamięci dyskowych serwerom w sieciach SAN. Firma zatrudnia 135 osób i ma ok. 250 klientów.

Dotychczas HP rozwijało swoją ofertę w tej dziedzinie głównie dzięki umowom OEM. Firma udoskonaliła platformę EVA, dodając obsługę urządzeń NAS, usług WAFS (Wide-Area File Services), wirtualnych napędów taśmowych, archiwizacji pamięci i bazy danych oraz ochronę danych. HP podpisało w tym celu umowy m.in. z Microsoft oraz niewielkimi firmami technologicznymi: Asigra, OuterBay Technologies, PolyServe, Riverbed Technology oraz Sepaton. Według analityków Yankee Group AppIQ to jedyna platforma SRM, która może konkurować z ControlCenter firmy EMC oraz dedykowanym do zarządzania systemami pamięci masowych rozwiązaniem IBM Tivoli Productivity Center.

HP dysponowała dotychczas technologią ręcznego wykrywania, monitorowania i zarządzania systemami. Wraz z przejęciem AppIQ firma zyskała technologię pozwalającą na automatyzację tych zadań. Najprawdopodobniej oprogramowanie AppIQ zastąpi całkowicie wcześniej oferowany produkt OpenView Storage Area Manager.

W dziedzinie zarządzania urządzeniami podstawowa oferta HP obejmuje oferowany bezpłatnie Systems Insight Manager. Zarządza on na poziomie sprzętowym serwerami HP ProLiant, Integrity oraz HP 9000, systemami BladeSystem, a także macierzy HP StorageWorks MSA, EVA i XP. Obsługiwane są także serwery Dell i IBM. Wkrótce na rynek trafi nowa wersja tego oprogramowania.

Stosunki bez zmian

HP miało od dawna bliskie kontakty z AppIQ na mocy siedmioletniego porozumienia o sprzedaży rozwiązań do zarządzania zasobami pamięci masowych. Od lutego firma oferowała aplikację AppIQ StorageAuthority w ramach pakietu rozwiązań Storage Essentials. Wkrótce po rozpoczęciu współpracy firmy poinformowały o współpracy w zakresie rozwoju produktu oraz świadczeniu usług.

Co ciekawe - i co wiele wyjaśnia, jeśli chodzi o motywy zakupu - AppIQ ma jednocześnie porozumienia partnerskie z konkurentami HP, m.in.: EMC, IBM, Hitachi Data Systems, Sun Microsystems oraz Network Appliance. Trudno przewidzieć, jaki wpływ transakcja będzie miała na te relacje. Obserwatorzy nie spodziewają się jednak, że HP będzie dążyło do ich zniszczenia. Zwłaszcza że HP sprzedaje pod własną marką np. macierze klasy najwyższej produkowane przez Hitachi Data Systems.

Kompletna oferta

Dwa kluczowe produkty Peregrine - AssetCenter i ServiceCenter - są uzupełniane przez cztery dodatkowe technologie:

  • Self Service, która umożliwia dostarczanie możliwości zarządzania zasobami i usługami przez pracownika za pośrednictwem standardowej przeglądarki WWW;

  • IT Business Analytics/Reporting, która dostarcza funkcji raportujących i business intelligence, m.in. podglądu w czasie rzeczywistym kluczowych wyników wydajności;

  • Enterprise Discovery, która automatycznie wykrywa, identyfikuje i monitoruje zasoby infrastruktury IT;

  • Integration, która umożliwia klientom integrowanie produktów Peregrine z aplikacjami innych producentów.

Pastylka na wzmocnienie

HP ma nadzieję, że przejęcie AppIQ pozwoli poprawić wyniki finansowe związane z produktami SRM. Według IDC spadały one w ostatnim kwartale o 16,4 % w porównaniu z rokiem ubiegłym. Udział HP w rynku SRM spadł z 8,6% do 6,8 %. Tymczasem na pierwszym miejscu znajduje się EMC (49,9), Symantec (11,1) oraz Computer Associates International (6,9).


TOP 200