Zakończyła się XVIII Olimpiada Informatyczna!

W dniach 4-9 kwietnia w gdyńskich i sopockich oddziałach firmy Assceco, która była partnerem tegorocznej edycji OI, odbyły się finałowe rozgrywki uczniów-informatyków. Złoci medaliści będą teraz reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach informatycznych.

W finałowych zawodach brało udział 80 uczniów z 34 szkół z całej Polski. W przeciągu dwóch dni (10 godzin) musieli oni rozwiązać 6 zadań, za które mogli otrzymać maksymalnie 600 punktów. Bezapelacyjnym zwycięzcą został Jan Kanty Milczek z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, który zdobył 570 punktów.

"To wychowanek Pana Ryszarda Szubartowskiego. Kolejny zdolny uczeń, który wyszedł spod skrzydeł wielkiego nauczyciela" - powiedział prof. Tadeusz Kuran, kierownik organizacyjny i współtwórca Olimpiady Informatycznej. I dodał, że Janek już w zeszłym roku był srebrnym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej, a w tym roku wraz z trzema kolegami będzie powtórnie brał udział w międzynarodowych zmaganiach uczniów-informatyków. Zdaniem prof. Kurana Janek ma bardzo duże szanse na osiągnięcie tam wysokiego miejsca.

Drugie miejsce zajął Krzysztof Leszczyński z I LO w Suwałkach, który zdobył 466 punktów. Prof. Kuran przyznaje, że tak wysoki wynik Krzysztofa był wielkim zaskoczeniem, ponieważ w przeciwieństwie do Janka nie osiągał wcześniej tak wysokich wyników. "Na wielkie wyróżnienie zasługuje jego szkoła, która wprowadziła do finału dwóch zawodników" - powiedział prof. Kuran.

Pozostali dwaj złoci medaliści to też zawodnicy, którzy osiągali już wysokie miejsca w poprzednich edycjach Olimpiady Informatycznej, uczniowie dwóch bardzo dobrych szkół ze świetnymi nauczycielami. Trzecie miejsce zajął Piotr Bejda z V LO w Krakowie, wychowanek Pana Andrzeja Dyrka, który zdobył 409 punktów. Natomiast piąte miejsce zajął Łukasz Jocz z I LO w Białymstoku, który otrzymał 394 punkty.

"Tych czterech zawodników, złotych medalistów, będzie reprezentowało Polskę na międzynarodowych zawodach informatycznych. Na Olimpiadzie Środkowoeuropejskiej, która w tym roku odbędzie się akurat w Polsce i jest przygotowywana przez naszą OI oraz na Światowej Olimpiadzie Informatycznej, która w tym roku odbędzie się w Tajlandii" - wyjaśnia prof. Kuran. Poza tym czołowa trójka finalistów otrzymała, ufundowane przez firmę Asseco iPady.

Poza czołową czwórką złotych medalistów, w finale znalazło się ośmiu srebrnych medalistów i czternastu brązowych. Ponadto sześciu najlepszych zawodników finału, którzy nie są w klasie programowo najwyżej w swojej szkole pojedzie na Bałtycką Olimpiadę Informatyczną. Wśród nich tylko pięciu uczniów jest z klasy maturalnej, a reszta z klas 1-2. Rywalizacja o udział w Olimpiadzie Bałtyckiej była więc bardzo dużo. Komitet Główny wyróżnił 9 zawodników.

W tegorocznym finale spośród szkół najwięcej finalistów wprowadziło V LO w Krakowie (aż 15 zawodników w finale), XIV LO im. Staszica w Warszawie (10 zawodników w finale) i III LO w Gdyni (7 zawodników w finale). "Mam nadzieję, że tak jak w poprzednich latach młodzi, polscy uczniowie-informatycy zdobędą wysokie miejsca na zawodach międzynarodowych pokazując tym samym, że informatyka jest specjalnością młodych Polaków" - powiedział porf. Kuran.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]