Zakończono podział Optimusa

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Grupa Onet.pl SA i Optimus SA (dawny Optimus Technologie) zadebiutują 28 stycznia br. Firma podała wyniki sprzedaży za 2001 r. W sumie Optimus wyprodukował ok. 80 tys. PC, z czego 68 tys. PC sprzedał w Polsce.

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Grupa Onet.pl SA i Optimus SA (dawny Optimus Technologie) zadebiutują 28 stycznia br. Firma podała wyniki sprzedaży za 2001 r. W sumie Optimus wyprodukował ok. 80 tys. PC, z czego 68 tys. PC sprzedał w Polsce.

<B>Więcej własnych komputerów</B>

W 2002 r. firma zamierza zwiększyć sprzedaż w Polsce do ok. 76,5 tys. sztuk komputerów. Przy założeniu, że cały rynek wzrośnie o 5%. Jacek Krawczyk, prezes zarządu Optimusa, liczy także na kolejne kontrakty na Ukrainie, które zwiększają wielkość marż nowosądeckiej spółki. Firma planuje także zwiększyć sprzedaż serwerów intelowskich do 1200 szt. (900 szt. w roku ubiegłym).

Zobacz również:

Przedstawiciele Optimusa prowadzą obecnie rozmowy z partnerami na Tajwanie dotyczące współpracy przy montowaniu notebooków w Polsce. Rozpoczęcie ich sprzedaży pod marką Optimusa planowane jest na II kwartał br. Docelowo firma chciałaby w swojej sieci handlowej sprzedawać przede wszystkim własne produkty.

W ciągu najbliższych tygodni w dużych sieciach handlowych (prawdopodobnie w pierwszej kolejności w sklepach Geant) powinny pojawić się nowe, tanie komputery Optimusa. Będą one sprzedawane pod marką Puls.

W IV kwartale 2001 r. firma osiągnęła przychody na poziomie 180 mln zł. W całym roku wyniosły 535 mln zł (668 mln zł w 2000 r.). Ich spadek kierownictwo firmy tłumaczy rezygnacją z części działalności, w tym ograniczaniu udziału w przychodach dystrybucji sprzętu i oprogramowania. W ciągu 2001 r. Optimus ograniczył zatrudnienie z 615 do 400 osób. W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku firma odnotowała zysk netto (ok. 7 mln zł).

<B>Zakończony podział</B>

Optimus został podzielony na dwie spółki - technologiczną (Optimus SA) i internetową (Grupa Onet.pl SA). Część internetowa jest już obecna na giełdzie. Technologiczna zadebiutuje na warszawskim parkiecie w poniedziałek (28 stycznia).

Grupa Onet.pl SA jest właścicielem portalu Onet.pl (75% akcji) i firmy DRQ (85%). Jest także znacznym udziałowcem Optimusa (26,6%). W ramach podziału przekazano do niej także gotówkę w wysokości ok. 28 mln zł.

Z kolei Optimus SA ma docelowo zarządzać firmami: Optitech (produkcja komputerów PC, dystrybucja i serwis), Optinova (bezpośrednia sprzedaż komputerów i oprogramowania), Optimus IC (produkcja kas fiskalnych), Xtrade (giełda elektroniczna), Optimus Enterprise (integracja), Optimus Consulting, Optimus RE, Pagi, a także spółkami dystrybucyjnymi. Prezesem zarządu Optitech zostanie Paweł Malak, obecny wiceprezes zarządu Optimusa.

Największymi akcjonariuszami Optimusa są: Grupa Onet.pl (26,6%), BRE Bank SA (16,9%) i ITI Holding (14,8%), który docelowo ma sprzedać swoje akcje BRE.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200