Zakazano dystrybucji oprogramowania dekodującego płyty DVD

Sąd wydał nakaz, w którym zobligował trzech nowojorczyków do usunięcia oprogramowania DeCSS ze swoich stron internetowych. Amerykańscy obrońcy praw obywatelskich postrzegają decyzję sądu jako zamach na wolność wypowiedzi.

Organizacja Motion Picture Association of America (MPAA), reprezentująca amerykańskie wytwórnie filmowe, wygrała pierwszy etap rozprawy przeciwko osobom, które udostępniały w Internecie oprogramowanie umożliwiające dekodowanie płyt DVD. Wstępnym nakazem sądu trzej pozwani, Shawn Reimerdas, Eric Corley i Roman Kazan, zostali zobligowani do usunięcia oprogramowania DeCSS ze swoich stron internetowych.

Program DeCSS, stworzony oryginalnie przez norweskich programistów, umożliwia odkodowanie zawartości płyt DVD, w tym filmów. Są one kodowane systemem CSS (Content Scrambling System) w celu zabezpieczenia przed nielegalnym kopiowaniem.

Wcześniej MPAA zwracała się już do operatorów internetowych, aby nie pozwalali na publikację tego oprogramowania na zarządzanych przez nich stronach WWW. Zdaniem MPAA, dystrybuowanie tego oprogramowania łamie wydaną w 1998 r. ustawę Digital Millennium Act.

Nakaz sądowy został zakwestionowany przez wpierającą grupę obrońców praw obywatelskich Electronic Frontier Fundation (EFF). Jej zdaniem, MPAA chce w ten sposób odwrócić uwagę od dyskusji na temat zabezpieczeń w DVD i "narzucić cenzurę na wolność wypowiedzi, które są krytyczne wobec niektórych rozwiązań". EFF jest zaangażowana również w inny proces, w którym DVD Copy Control Association pozwała 72. operatorów stron WWW o nielegalne zamieszczanie bądź linkowanie z oprogramowaniem DeCSS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200