Zaistnieć w korporacjach

Santa Cruz Operations walczy o udział w korporacyjnym rynku Unixa. Dotychczas producent UnixWare odnosił sukcesy wyłącznie na rynku średniej wielkości firm.

Santa Cruz Operations walczy o udział w korporacyjnym rynku Unixa. Dotychczas producent UnixWare odnosił sukcesy wyłącznie na rynku średniej wielkości firm.

Strategiczne porozumienie z Compaq Computer, udostępnienie wersji beta nowego systemu operacyjnego Gemini i technologii Tarantella to najważniejsze wydarzenia dorocznej konferencji SCO Forum, która zakończyła się w ubiegłym tygodniu w kalifornijskim Santa Cruz.

ProLiant z UnixWare

Wydarzeniem tegorocznej konferencji użytkowników i partnerów firmy było podpisanie strategicznego porozumienia między Santa Cruz Operations (SCO) i Compaqiem. Porozumienie to zakłada prowadzenie wspólnych akcji marketingowych, a także współpracę obu firm w dziedzinie serwisu, wsparcia technicznego i rozwijania nowych technologii. Wszystkie serwery Compaqa będą optymalizowane i testowane pod kątem zgodności z systemem SCO UnixWare. Ma to na celu wzbudzenie większego zainteresowania tym systemem operacyjnym wśród dużych klientów korporacyjnych. Dotąd bowiem - zdaniem analityków rynku - system SCO sprzedaje się dobrze, ale tylko na rynku małych i średnich firm.

Współpraca w dziedzinie nowych technologii zakłada większą integrację rozwiązań obu firm, np. technologii PCI Hot-Plug i inteligentnego I/O. SCO i Compaq dostarczą też wspólnie klastry pracujące pod kontrolą SCO UnixWare. Obie firmy deklarują nawiązanie współpracy z większą liczbą niezależnych producentów opracowujących rozwiązania dla UnixWare i kolejnej wersji systemu – Gemini, pracujących na serwerach Compaqa.

Obecnie 10-20% sprzedawanych przez Compaqa serwerów dostarczanych jest z Unixem. Firma zamierza do końca br. zwiększyć udział o 10%, a przez najbliższe dwa lata o 20%.

Gemini i Tarantella

Głównym produktem SCO, który w najbliższym czasie ma dać firmie szansę wejścia na rynek dużych korporacji, jest nowa wersja systemu operacyjnego znana pod kodową nazwą Gemini. Wersja beta tego produktu, który na rynku pojawi się prawdopodobnie pod koniec br., po raz pierwszy została udostępniona podczas tegorocznego SCO Forum.

Gemini ma integrować dwie rodziny systemów serwerowych: UnixWare i OpenServer. Ostateczna wersja produktu prawdopodobnie będzie nazywała się UnixWare.

Wraz z Gemini ma być dostarczana nowa technologia serwerowa Tarantella, która umożliwi klientom, wykorzystującym zwykłą przeglądarkę WWW, dostęp do aplikacji pracujących na serwerach Windows NT, Unix i mainframe, bez konieczności wprowadzania żadnych zmian w tych aplikacjach. Tarantella - choć pierwotnie będzie dostarczana wyłącznie z systemem Gemini - w przyszłości zostanie przeniesiona także na inne platformy (najpierw na Solarisa, następnie na HP-UX, AIX, Windows NT i AS/400).

Wsparcie dla technologii Tarantella ogłosiło już wielu partnerów SCO m.in. Wyse Technology, Interface Systems i Starquest Software.

Poza Tarantellą, Gemini oferować będzie także wbudowaną obsługę Javy oraz zawierać aplikacje serwerowe, umożliwiające budowanie serwisów internetowych, a także nowee narzędzia administracyjne, mające ułatwić zdalne zarządzanie serwerami, zintegrowaną obsługę klastrów i obsługę dużych plików (o maksymalnych rozmiarach na poziomie terabajtów).

Na SCO Forum ogłoszono także, że w Gemini znajdą się pakiety Java Workshop i Java Studio, które SCO będzie licencjonować od Sun Microsystems. Pierwszy z nich umożliwi programistom tworzenie aplikacji, które mogą w przeglądarkach WWW, natomiast drugi będzie oferować możliwość tworzenia aplikacji bazujących na komponentach Java Beans – praktycznie bez konieczności pisania jakiegokolwiek kodu w Javie.

Konieczność upgrade'u

Aktualnych użytkowników systemów operacyjnych SCO spotkała niemiła niespodzianka. Podczas SCO Forum firma Oracle zapowiedział, że najnowsza wersja jej bazy danych Oracle8 będzie pracować wyłącznie na systemie Gemini. Decyzję tę podyktowały wymagania techniczne, jakie stawia nowa baza Oracle’a. Platforma Gemini będzie oferować bowiem niektóre technologie 64-bitowe oraz klastering, które pozwolą w większym stopniu wykorzystać możliwości oferowane przez produkt Oracle’a. Użytkownicy aktualnie dostarczanych wersji systemów SCO mogą używać Oracle7, który dostępny jest zarówno dla UnixWare, jak i OpenServer.


TOP 200