Zagrożenia mobilne - dominują wirusy na Androida

Jak wynika z najnowszego raportu zagrożeń mobilnych opublikowanego przez F-Secure, w III kwartale 2012 r. w krajobrazie zagrożeń mobilnych nadal dominowało złośliwe oprogramowanie na Androida.

Laboratoria F-Secure wykryły aż 51 tys. nowych przykładów groźnego kodu. W II kwartale 2012 było to niewiele ponad 5 tys. próbek, a w całym 2011 r. - 3,5tys. próbek. Pokazuje to wzrost zainteresowania twórców wirusów systemem Google.

Wśród przykładów groźnego kodu laboratoria odkryły 42 nowe rodziny wirusów oraz nowe warianty już istniejących rodzin. Znacząca większość wykrytych zagrożeń to aplikacje, które mają na celu wykorzystywanie informacji znalezionych na urządzeniu ofiary oraz wyłudzanie pieniędzy poprzez wysyłanie wiadomości SMS bez wiedzy i zgody użytkownika.

Pomimo dominacji Androida, złośliwe oprogramowanie na Symbiana wciąż nie daje za wygraną. Wprawdzie system ma zaledwie 4,4% globalnego rynku smartfonów, ale mimo jego malejącej popularności złośliwe oprogramowanie prawdopodobnie pozostanie aktywne jeszcze przez jakiś czas. W III kwartale 2012 r. odkryto 21 nowych rodzin na Symbiana, co oznacza wzrost o 17% w porównaniu z II kwartałem. Większość złośliwego oprogramowania na ten system powstaje w Chinach i jest rozpowszechniana w celu osiągnięcia zysków.

Zdaniem ekspertów innym wartym uwagi odkryciem w III kwartale 2012 r. był trojan FinSpy. Ma on wersje dla wielu platform mobilnych: Androida, Symbiana, iOS i Windows Mobile. Trojan może tworzyć zrzuty ekranowe zainfekowanego urządzenia, rejestrować naciśnięcia klawiszy, przechwytywać komunikację Skype, śledzić położenie urządzenia oraz monitorować wiadomości SMS i połączenia głosowe. FinSpy to mobilna wersja FinFishera, trojana produkowanego komercyjnie przez brytyjską firmę i reklamowanego jako produkt do monitoringu komputerów. Ze względu na prawdopodobne wykorzystanie tego trojana do szpiegostwa politycznego, zainteresowały się nim organizacje pozarządowe, takie jak Privacy International.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200