Zaglądamy w okna

Od dawna zapowiadany system Windows 2000 Microsoftu trafił w ubiegłym tygodniu na rynek. Polska wersja ma się pojawić za dwa miesiące.

Od dawna zapowiadany system Windows 2000 Microsoftu trafił w ubiegłym tygodniu na rynek. Polska wersja ma się pojawić za dwa miesiące.

Zdaniem specjalistów, Win- dows 2000 ma stanowić kamień milowy w rozwoju koncernu z Redmond. Nowa wersja Windows określi, czy Microsoft nadal będzie odgrywał dominują- cą rolę na ryn- ku teleinformatycznym. Dla koncernu z Redmond wprowadzenie na rynek Windows 2000 to także szansa na umocnienie swojej pozycji na rynku internetowym. Microsoft zamierza promować Windows 2000 jako platformę do zastosowań handlu elektronicznego i innych usług internetowych.

Wprowadzając na rynek następcę Windows NT, Microsoft ma także nadzieję, że Win- dows 2000 będzie instalowany na serwerach, na których pracują duże bazy danych, z których korzystają tysiące użytkowników. Rynek ten jest dzisiaj zdominowany przez producentów systemów unixowych. Windows NT nie miał szans zaistnieć na nim ze względu na małą skalowalność i stabilność.

Przedstawiciele Microsoftu twierdzą, że Windows 2000 będzie podstawą wszystkich produktów, które powstaną w Redmond w przyszłości. W ciągu najbliższych 18-24 miesięcy Microsoft zamierza przystosować wszystkie elementy pakietu serwerowego BackOffice do współpracy z Windows 2000. Jako pierwsze pojawią się SQL Server 2000 i Exchange 2000.

Mimo że prace nad Win- dows 2000 trwają od 1996 r., bez odpowiedzi pozostają pytania o stabilność nowego systemu. Nadal jest on obarczony błędami. Dlatego analitycy radzą, aby z poważnymi zastosowaniami Windows 2000 zaczekać do momentu pojawienia się pierwszego zestawu poprawek.

Opóźnienia w dacie premiery Windows 2000, mimo że dały Microsoftowi szansę na lepsze przetestowanie systemu, spowodowały jednak, iż inni producenci - zwłaszcza dystrybutorzy Linuxa - mogli zwiększyć udział w rynku systemów operacyjnych. Linux zwiększył udział w sprzedaży systemów dla mniejszych serwerów, a Sun Solaris - w dużych, komercyjnych zastosowaniach.

Jak twierdzą przedstawiciele Microsoftu, polska wersja systemu pojawi się w połowie kwietnia br. Będzie ona jednak kosztować znacznie więcej niż amerykańska. Cena Windows 2000 Professional w Polsce wyniesie 500 USD (349 USD w USA), a jej uaktualnienie z Windows 98 lub Windows NT odpowiednio: 320 USD (219 USD) i 240 USD (149 USD). Cena Windows 2000 Server z licencją dla 5 użytkowników kosztuje 1500 USD (999 USD), a Windows 2000 Advanced Server z licencją dla 25 użytkowników - 6300 USD (3999 USD).

--------------------------------------------------------------------------------

Od roku publikujemy artykuły na temat Windows 2000. Można je znaleźć na naszej stronie internetowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200