Zagęszczone serwery

Compaq ujawnił szczegóły dotyczące konstrukcji nowych, supercienkich serwerów QuickBlade.

Compaq ujawnił szczegóły dotyczące konstrukcji nowych, supercienkich serwerów QuickBlade.

Compaq Computer i Intel poinformowały o pracach nad nową architekturą umożliwiającą budowę serwerów o dużym stopniu upakowania komponentów (ultradense), czyli modularnych serwerów (dostępnych w formie kart o nazwie server blades). Mają one zajmować znacznie mniej miejsca i pobierać mniej energii niż systemy tradycyjne. Compaq zapowiada, że premiera nowych serwerów o roboczej nazwie QuickBlade odbędzie się jeszcze w tym roku. Wejdą one w skład linii ProLiant. Compaq wykorzysta w tych komputerach emitujący niewielką ilość ciepła procesor Intela (Ultra Low-Voltage - ULV) o roboczej nazwie Tualatin. Zapowiedzi Compaq zbiegły się w czasie z prezentacją tego typu komputerów przez niewielką, amerykańską firmę RLX.

Kilka razy więcej

Według przedstawicieli Compaqa, QuickBlade znajdą nabywców przede wszystkim wśród firm prowadzących centra danych oraz utrzymujących strony WWW. Zgodnie z zapowiedziami w jednej standardowej wysokości szafie przemysłowej (42U), wyposażonej w serwery QuickBlade, będzie do 280 procesorów. Stanowi to znaczące usprawnienie w porównaniu z tradycyjnymi serwerami o wysokości 1U, umożliwiające umieszczenie w pojedynczej szafie maksymalnie 84 procesorów.

Pierwsza wersja QuickBlade będzie dostarczana jako płyty procesorowe wyposażone w jeden procesor i 512 MB pamięci. Nowe chipsety, opracowywane pod kątem tych serwerów, mają umożliwić dynamiczną zmianę sposobu pracy procesorów Tualatin z trybu energooszczędnego do trybu maksymalnej wydajności, i odwrotnie.

Konkurencja z wewnątrz

Serwery "wielkiej gęstości" produkuje już niewielka, amerykańska firma RLX, prowadzona przez byłego członka kierownictwa Compaqa Gary'ego Stimaca. Niedawno Compaq zawarł ugodę sądową z RLX, po tym jak oskarżył firmę G. Stimaca o kradzież własności intelektualnej i tajemnic handlowych oraz podkupywanie pracowników. RLX podpisała umowę z IBM, na mocy której będzie on dystrybuować jej serwery i dostarczać niektóre komponenty do ich produkcji.

Produkt RLX o nazwie System 324 to kompletny komputer (moduł - blade) wyposażony w procesor Crusoe firmy Transmeta, taktowany zegarem 633 MHz, charakteryzujący się niskim poborem mocy, z własną pamięcią operacyjną i dyskiem twardym. System 324 może działać pod kontrolą systemów Windows i Linux. System RLX składa się z 24 modułów serwerowych w pojedynczej obudowie (chassis) o wysokości 3U, co umożliwia umieszczenie w jednej szafie przemysłowej o wysokości 42U maksymalnie 336 takich modułów. System 324 pobiera 5-10 razy mniej energii i wydziela ok. 80% mniej ciepła od tradycyjnego serwera montowanego w szafie. Serwer RLX charakteryzuje kilkakrotnie lepszy współczynnik wydajności dostarczania stron WWW w stosunku do zajmowanej powierzchni niż w przypadku tradycyjnych serwerów 1U.


TOP 200