Zagęszczone serwery

Compaq ujawnił szczegóły dotyczące konstrukcji nowych, supercienkich serwerów QuickBlade.

Compaq ujawnił szczegóły dotyczące konstrukcji nowych, supercienkich serwerów QuickBlade.

Compaq Computer i Intel poinformowały o pracach nad nową architekturą umożliwiającą budowę serwerów o dużym stopniu upakowania komponentów (ultradense), czyli modularnych serwerów (dostępnych w formie kart o nazwie server blades). Mają one zajmować znacznie mniej miejsca i pobierać mniej energii niż systemy tradycyjne. Compaq zapowiada, że premiera nowych serwerów o roboczej nazwie QuickBlade odbędzie się jeszcze w tym roku. Wejdą one w skład linii ProLiant. Compaq wykorzysta w tych komputerach emitujący niewielką ilość ciepła procesor Intela (Ultra Low-Voltage - ULV) o roboczej nazwie Tualatin. Zapowiedzi Compaq zbiegły się w czasie z prezentacją tego typu komputerów przez niewielką, amerykańską firmę RLX.

Kilka razy więcej

Według przedstawicieli Compaqa, serwery QuickBlade znajdą nabywców przede wszystkim wśród firm prowadzących centra danych oraz utrzymujących strony WWW. Zgodnie z zapowiedziami w jednej standardowej wysokości szafie przemysłowej (42U), wyposażonej w serwery QuickBlade, będzie do 280 procesorów. Stanowi to znaczące usprawnienie w porównaniu z tradycyjnymi serwerami o wysokości 1U, umożliwiające umieszczenie w pojedynczej szafie maksymalnie 84 procesorów.

Pierwsza wersja QuickBlade będzie dostarczana jako płyty procesorowe wyposażone w jeden procesor i 512 MB pamięci. Nowe chipsety, opracowywane pod kątem tych serwerów, mają umożliwić dynamiczną zmianę sposobu pracy procesorów Tualatin z trybu energooszczędnego do trybu maksymalnej wydajności, i odwrotnie.

Konkurencja z wewnątrz

Serwery "wielkiej gęstości" produkuje już niewielka, amerykańska firma RLX, prowadzona przez byłego członka kierownictwa Compaqa Gary'ego Stimaca. Niedawno Compaq zawarł ugodę sądową z RLX, po tym jak oskarżył firmę G. Stimaca o kradzież własności intelektualnej i tajemnic handlowych oraz podkupywanie pracowników. RLX podpisała umowę z IBM, na mocy której będzie on dystrybuować jej serwery i dostarczać niektóre komponenty do ich produkcji.

Produkt RLX o nazwie System 324 to kompletny komputer (moduł - blade) wyposażony w procesor Crusoe firmy Transmeta, taktowany zegarem 633 MHz, charakteryzujący się niskim poborem mocy, z własną pamięcią operacyjną i dyskiem twardym. System 324 może działać pod kontrolą systemów Windows i Linux. System RLX składa się z 24 modułów serwerowych w pojedynczej obudowie (chassis) o wysokości 3U, co umożliwia umieszczenie w jednej szafie przemysłowej o wysokości 42U maksymalnie 336 takich modułów. System 324 pobiera 5-10 razy mniej energii i wydziela ok. 80% mniej ciepła od tradycyjnego serwera montowanego w szafie. Serwer RLX charakteryzuje kilkakrotnie lepszy współczynnik wydajności dostarczania stron WWW w stosunku do zajmowanej powierzchni niż w przypadku tradycyjnych serwerów 1U.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200