Zachować głos klienta

Założona niemal dwadzieścia lat temu firma SIM jest producentem profesjonalnych rejestratorów rozmów i rozwiązań z zakresu monito-rowania systemów teleinformatycznych.

Założona niemal dwadzieścia lat temu firma SIM jest producentem profesjonalnych rejestratorów rozmów i rozwiązań z zakresu monito-rowania systemów teleinformatycznych.

Urządzenia produkowane w Lublinie sprzedawane są w Polsce i za granicą. W zeszłym roku firma osiągnęła ok. 6,3 mln zł przychodu. Według przedstawicieli lubelskiej spółki, nagrywanie rozmów jest specyficzną dziedziną działalności. Wpływ na nią ma brak standardów w infrastrukturze teletechnicznej użytkowników oraz niedokładnie uregulowane aspekty prawne, często konieczne jest więc dostosowywanie urządzeń do konkretnych wymagań klientów.

100%

sprzedaży Spółki Inżynierów SIM to produkcja własnego, innowacyjnego, sprzętu, co jest ewenementem w Polsce.

"Przedsięwzięcia te zawsze związane są z ogromnym ryzykiem. Tymczasem niewiele firm krajowych jest w stanie prowadzić własne prace badawcze i konstrukcyjne" - podkreśla Krzysztof Muciek, prezes zarządu spółki. Z rozwiązań Spółki Inżynierów SIM korzystają przede wszystkim banki i instytucje ubezpieczeniowe, choć do grona klientów SIM zaliczają się również przedsiębiorstwa produkcyjne, dostawcy mediów komunalnych oraz firmy z sektora telekomunikacyjnego. Większość projektów, a zwłaszcza tych dla instytucji finansowych, wymaga dużych nakładów i jest w całości finansowana z funduszy firmy.

W najbliższych latach Spółka Inżynierów SIM zamierza zwiększyć sprzedaż własnych rozwiązań na rynkach zagranicznych. Obecnie SIM ma podpisane umowy dystrybucyjne OEM z izraelską firmą Verint i niemiecką Cyborg. Ze sprzedaży poza granicami Polski pochodzi już ok. 30% przychodów spółki. Zwiększenie eksportu ma być możliwe m.in. za pomocą kolejnych umów partnerskich.

Zachować głos klienta

Zamierzamy zwiększyć sprzedaż na rynkach zagranicznych. Mamy już podpisane umowy OEM z izraelską firmą Verint i niemiecką Cyborg. Planowane są też inwestycje umożliwiające rozszerzenie skali produkcji i naszej oferty - opowiada Krzysztof Muciek, prezes SIM.

Planowane są również inwestycje umożliwiające rozszerzenie skali produkcji i oferty. "Jednym z planów naszej firmy jest rozwijanie części asortymentowej w kierunku urządzeń dla automatyki, zarówno w sferze sprzętu, jak i oprogramowania" - mówi Krzysztof Muciek. SIM posiada bogate zaplecze konstrukcyjno-projektowe. Pozwala ono m.in. na sprawną adaptację i implementację nowych technologii oraz opracowywanie nowych produktów pod kątem indywidualnych potrzeb klienta. "Większość wdrożeń wiąże się ze zmianami produktu, w wyniku czego w ofercie pojawia się nowy produkt o nowej wartości, dedykowany dla określonej tą funkcjonalnością grupy odbiorców" - opowiada Krzysztof Muciek. Podkreśla on, że w ten sposób powstały m.in. rozwiązania dedykowane dla odbiorców z sektora call center oraz ratownictwa i policji.

Co ciekawe, całość produkcji realizowana jest w zapomnianym przez inne firmy produkcyjne Lublinie. "Jesteśmy wierni temu miastu. Lublin posiada dość dobre zaplecze w postaci szkół wyższych, kształcących młodą kadrę inżynierów i informatyków. Niestety jest wśród nich niewielu elektroników. Gorzej jest także z ich doświadczeniem, ale staramy się przyjmować studentów na praktyki. Część z nich znajduje u nas zatrudnienie jeszcze przed zakończeniem studiów" - podkreśla Agnieszka Janiszewska, asystent zarządu ds. marketingu w SIM. Obecnie firma zatrudnia ok. 50 osób. Liczba ta ma jednak rosnąć.

Firma planuje również wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania. "Tego rodzaju inwestycja pozwoli poszerzyć ofertę o możliwość wykonywania zleceń związanych z projektami elektronicznymi i informatycznymi, znajdującymi się poza naszym głównym asortymentem produktowym" - wyjaśnia Krzysztof Muciek.

Jeszcze w tym roku firma zamierza rozpocząć sprzedaż nowej rodziny produktów wykorzystujących lokalizację GPS. Do oferty SIM miałyby też zostać włączone m.in. nowe układy logiczne dla automatyki, komputery COMLAN do sterowników i analizatorów danych oraz sterowniki programowalne.


TOP 200