Zabezpieczenia na granicach

Nokia oferuje rozwiązania zaporowe będące efektem współpracy z Check Point.

Nokia oferuje rozwiązania zaporowe będące efektem współpracy z Check Point.

Od kilku miesięcy dział koncernu Nokia zajmujący się produktami z dziedziny bezpieczeństwa oferuje dedykowane urządzenia dla różnych odbiorców: zapory firewall IP30 dla małych firm i adresowaną do dużych klientów platformę firewall/VPN/IDS o nazwie IP710.

Nokia IP710 odpowiada najbardziej zaawansowanemu w ofercie Nokii urządzeniu - IP740, ale charakteryzuje się mniejszą wydajnością. Platforma działa pod kontrolą unixowego systemu operacyjnego IPSO 3.5. Rozwiązanie Nokii może funkcjonować jako wydajny router (do 2 Gb/s w zależności od urządzenia). Można też zainstalować na platformie IP710 aplikacje specjalnie przystosowane do współpracy z urządzeniami Nokii: Check Point Firewall-1/VPN-1, sieciowy system detekcji włamań ISS RealSecure Network Sensor i aplikację antywirusową McAfee WebShield. Podstawowe zalety wynikające z zastosowania w tym celu urządzeń Nokii to bezpieczeństwo platformy i wydajność przesyłania pakietów, np. system IDS może działać na IP740 z szybkością 1 Gb/s, firewall Check Point - do 1,6 Gb/s.

Nokia IP710 przesyła duże pakiety IP z szybkością do 790 Mb/s, a małe (np. wykorzystywane przy dostępie do stron WWW) - do 196 Mb/s. Urządzenie jest dostarczane w obudowie o wysokości 3U. Ma cztery gniazda CPCI umożliwiające instalowanie modułów LAN i WAN, dwa gniazda PCMCIA, cztery porty Ethernet 10/100 Mb/s i port dla karty akceleratora szyfrowania VPN. W maksymalnej konfiguracji urządzenie może być wyposażone w 20 portów 10/100 Mb/s lub sześć portów Gigabit Ethernet (z czterema podstawowymi portami 10/100 Mb/s). Nokia IP710 jest tańsza o połowę od modelu IP740, kosztuje 33 tys. USD.

Rozwiązaniem dla mniej wymagających klientów są urządzenia z serii Nokia IP30, bazujące na konstrukcji SofaWare S-box. W porównaniu z rozwiązaniem Sofa oferowanym przez Check Point, Nokia zmodyfikowała interfejs zarządzania.

W ofercie Nokii znajdują się modele IP30: Firewall, Tele, Satellite i Satellite Pro. Wszystkie są wyposażone w oprogramowanie Check Point [email protected], port WAN - Ethernet 10/100 Mb/s umożliwiający dołączenie, np. do modemu kablowego, oraz 4-portowy przełącznik 10/100 Mb/s. Model IP30 Firewall pełni wyłącznie funkcję firewalla i obsługuje do pięciu komputerów sieci lokalnej, działając jako router dokonujący translacji adresów IP (NAT). Pozostałe modele pozwalają dodatkowo na zestawianie połączeń VPN i obsługują odpowiednio: 5, 10 i 25 komputerów.

Ceny IP30: Firewall - 300 USD;

Tele - 400 USD; Satellite - 600 USD;

Satellite Pro - 1200 USD.

Nowości Check Point NG Feature Pack 3

  • Możliwość nawiązywania połączeń VPN z serwerem Check Point przez przeglądarkę - bez konieczności posiadania oprogramowania klienckiego

  • Wsparcie dla klientów VPN dostarczane wraz z systemami Windows (protokół L2TP)

  • Wsparcie dla oprogramowania Nokia VPN client

  • Routing połączeń VPN

  • SmartView Monitor (następca Check Point Real Time Monitor) umożliwiający monitorowanie połączeń VPN, m.in. zajętość pasma, liczbę otwartych kanałów, liczbę błędów itp.


TOP 200