Za trzy lata rynek ASP wart będzie 25 mld USD

Analitycy przewidują, że od drugiej połowy 2002 r. nastąpi dynamiczny rozwój usług ASP. Z rynku zniknie jednak ok. 60% firm oferujących aplikacje do wynajęcia.

W ostatnim czasie pojawiło się wiele spekulacji dotyczących przyszłości usług ASP. Analitycy wyrażają opinię, że wiele firm powstałych na fali entuzjazmu ideą "wynajmowania aplikacji" nie utrzyma się na rynku. Specjaliści są jednak zdania, że już teraz można uznać, iż model ASP sprawdził się w działaniu. Obecnie stosunkowo niski popyt na tego typu usługi jest spowodowany głównie recesją gospodarczą oraz ograniczonym zaufaniem klientów do ASP, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa i poufności danych. "Jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych, wymagane jest po prostu stosowanie odpowiednich technologii. Poziom i jakość zastosowanych zabezpieczeń będą głównymi czynnikami decydującymi o wyborze danego usługodawcy ASP przez klienta" - twierdzą analitycy.

Specjaliści przewidują, że mniej więcej od połowy 2002, czyli od zakładanej poprawy koniunktury gospodarczej, nastąpi dynamiczny rozwój rynku ASP. Według firm IDC i Dataquest, w ubiegłym roku był on warty ok. 1 mld USD. Dataquest spodziewa się, że do końca 2001 obrót na rynku aplikacji do wynajęcia może wynieść nawet 3,6 mld USD, natomiast Gartner Group i AMR Research przewidują, że już w 2004 rynek ASP będzie wart ponad 25 mld USD. W najbliższych trzech latach należy się spodziewać konsolidacji tego sektora usług. Analitycy prognozują, że najwięksi usługodawcy umocnią swoją pozycję, jednak z rynku zniknie blisko 60% tego typu firm. Po dokonaniu nieuniknionej konsolidacji, kluczem do sukcesu będzie specjalizacja. Specjaliści przewidują, że na rynku z pewnością pozostaną dostawcy, oferujący aplikacje dla konkretnych gałęzi gospodarki, w szczególności sektora przemysłowego i usługowego.

Zobacz również:

  • Włoska firma opracowała własną wersję Pegasusa
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200