Za trzy lata na rynek trafią dyski SSD zdolne przechowywać do 20 TB danych

Pojemność dysków SSD rośnie w iście kosmicznym tempie. Japońska firma Kioxia zapowiedziała, że za trzy lata wprowadzi do oferty tego rodzaju nośniki pamięci, które będą w stanie zmagazynować do 20 TB danych.

Grafika: Kioxia

Dyski mają się składać aż z 1000 warstw i co ważne, będzie sobie na nie mógł pozwolić przeciętny użytkownik, ponieważ mają kosztować nie więcej niż 200 USD. Kioxia ogłosiła iż pracuje intensywnie nad podjęciem produkcji takich dysków w podczas konferencji International Memory Workshop, która odbywała się w stolicy Korei Południowej (Seul).

Podczas wystąpienia przedstawiciele firmy zwrócili uwagę na szybki rozwój pamięci flash 3D/NAND, informując iż jej inżynierom udała się ciągu ostatnich ośmiu lat zwiększyć gęstość takich pamięci – w przeliczeniu na jedne milimetr kwadratowy – aż dziesięciokrotnie. Była to możliwe głównie za sprawa technologii tzw. stakowania, czyli zwiększania warstw wchodzących w skład układy scalonego flash/NAND. Pomogło to w utrzymaniu wysokiej wydajności takich układów oraz stopniowego obniżania kosztów ich produkcji.

Zobacz również:

  • TSCM gotowe do uruchomienia produkcji chipów 2 nm
  • Nowa era w pojemności dysków twardych
  • Rekordowe wyniki finansowe Samsunga

Oprócz Kioxii, również Samsung ogłosił w ostatnich dniach, że w jego laboratoriach powstają dyski SSD oferujące podobne pojemności. Mają one jednak trafić na rynek później, bo w 2030 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200