Za rok na rynku pojawi się kwantowy superkomputer
-
- Janusz Chustecki,
- 21.09.2016, godz. 10:03
Firma D-Wave zapowiada, że wprowadzi do oferty w 2017 roku kwantowy komputer wyposażony w układ obliczeniowy zawierający 2 tys. kwantowych bramek logicznych, tzw. kubitów. Będzie więc zawierać dwa razy więcej kubitów od poprzedniego modelu, noszącego nazwę D-Wave 2X. Oznacza to, że będzie w stanie przetwarzać dane od pięciuset do tysiąca razy szybciej.
Ocenia się, że będzie to najbardziej zaawansowany technologicznie komputer, jaki udało się zbudować do tej pory informatykom. Korporacja zapowiada, ze w ciągu następnych dwóch do trzech lat pojawi się w jej ofercie komputer kwantowy zawierający kilka razy więcej kubitów. Otworzy to zupełnie nowy rozdział w historii rozwoju systemów obliczeniowych, które będą oferować niewyobrażalną do tej pory moc obliczeniową.
Warto przypomnieć, że pierwszy komputer kwantowy D-Wave pojawił się na rynku w 2011 roku. Został wtedy zakupiony przez takie firmy, jak Google, Lockheed Martin, NASA i Los Alamos National Laboratory. Budowane przez D-Wave kwantowe komputery bazują na technologii noszącej nazwę „quantum annealing” (kwantowe wyżarzanie).
Zobacz również:
Technologia ta polega w największym uproszczeniu na tym, że kubity wyszukują w zastanym układzie taki stan kwantowy, który ma najniższą energię, dzięki czemu mogą przetwarzać dane z maksymalną szybkością. Nieco inną koncepcję kwantowego przetwarzania danych przyjęła jedyna jak dotąd firma, która może rywalizować z komputerami linii D-Wave. Mowa o firmie IBM, która udostępniła nawet niedawno użytkownikom możliwość testowania jej komputera kwantowego funkcjonującego w chmurze. Dysponuje on jednak niewielką mocą obliczeniową, gdyż jego układ obliczeniowy zwiera tylko pięć kwantowych bramek logicznych.