Za rok bez PIT-37?

XBRL na e-przyszłość

To nie koniec planów Ministerstwa Finansów związanych z upowszechnianiem elektronicznej drogi kontaktów z podatnikami. Resort prowadzi bowiem projekt dotyczący zastosowania w systemach ułatwiających rozliczenia z fiskusem języka XBRL (eXtensible Business Reporting Language). Wprowadzają go już administracje podatkowe lub ministerstwa finansów w Australii, Holandii i Niemczech, a być może wkrótce jego stosowanie wymusi stosowna dyrektywa europejska. Dziś w Polsce korzystają z niego m.in. Monitor Polski B, Giełda Papierów Wartościowych i Narodowy Bank Polski oraz KNF.

"Formularze podatkowe zmieniają się, ale same pojęcia z domeny podatki nie. Stosując XML - w którym odzwierciedlane są poszczególne rubryki formularzy - gdy on się zmienia trzeba wszystko modyfikować. XBRL posiadający wbudowaną semantykę zapobiega takiej sytuacji" - mówi Witold Jarzynka. To projekt na 2-3 lata, wymagający kosztownej rozbudowy systemów finansowo-księgowych polskich przedsiębiorstw, zwłaszcza ich modułów raportowych, ale docelowo przynoszący ogromne oszczędności, bo w tej samej formie przedsiębiorca będzie przesyłał dane do urzędów skarbowych, GUS, KNF, GPW, NBP i innych. Aby zachęcić firmy do korzystania z XBRL holenderski rząd zmienił prawo, w którym wprowadzono zakaz żądania od nich informacji, które już wcześniej zostały przekazane instytucji administracji publicznej.

Resort finansów rozpoczyna duże projekty IT

Resort chce zbudować w Radomiu Centrum Przetwarzania Danych (CPD). Projekt ten jest elementem większego programu Konsolidacji i centralizacji systemów celnych i podatkowych (KiC). Łączna wartość projektu szacowana jest na kwotę ok. 165 mln zł, z czego 35% to koszt budowy ośrodka CPD, a 40% jego wyposażenia, 15% to koszty ogólne (w tym zarządcze i organizacyjne), a 10% to koszty pozostałe. Projekt KiC jest prowadzony w Ministerstwie Finansów od 2007 r. i obejmuje trzy podprojekty: budowę CPD, wyposażenie go w infrastrukturę teleinformatyczną oraz same działania konsolidacyjne i centralizacyjne. Kierownikiem tego projektu jest Paweł Oracz, zastępca dyrektora Departamentu IT w MF.

Realizacja projektu Konsolidacji i centralizacji systemów celnych i podatkowych odbywa się w ścisłym związku z realizacją projektów biznesowych MF - e-Deklaracje2, e-Rejestracja, e-Podatki i e-Cło, w ramach tego ostatniego realizowane jest ok. dziesięć projektów. "Celem projektu jest konsolidacja i centralizacja systemów IT resortu finansów dokonana przez zmiany systemowe i strukturalne, w tym przebudowę systemów informatycznych i środowiska systemowego, umożliwiającą wprowadzenie rozwiązań w zakresie udostępniania e-usług, jak też rozwoju informatycznego zaplecza dla tych usług" - mówi Paweł Oracz. Procedura wyboru generalnego wykonawcy CPD trwa już kilka miesięcy i prowadzona jest w trybie przetargu ograniczonego. W najbliższy poniedziałek (18 maja) mija ostateczny termin złożenia ofert. Do obecnego etapu postępowania zakwalifikowało się sześć podmiotów. "Są to głównie konsorcja dużych firm budowlanych i informatycznych, również z udziałem podmiotów zagranicznych. Przewidywany termin rozstrzygnięcia przetargu to czerwiec-lipiec br." - mówi Paweł Oracz. Czas realizacji inwestycji wynosi 18 miesięcy.

Wykonawca studium konsolidacji i centralizacji ma zaś zdecydować o zakresie działań związanych z konsolidacją i centralizacją systemów celnych i podatkowych i określić standardy technologiczne zastosowanych rozwiązań IT. Postępowanie to trwa od dwóch miesięcy i prowadzone jest w trybie dialogu konkurencyjnego. Wnioski o przystąpienie do dialogu złożyło siedem dużych podmiotów, głównie konsorcjów dużych firm IT. Zakończenie postępowania i podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na koniec 2009 r. Realizacja studium konsolidacji i centralizacji potrwa ok. sześciu miesięcy, po czym zostaną ogłoszone przetargi na poszczególne działania konsolidacyjne.


TOP 200