Za niecały miesiąc wokół Ziemi zacznie krążyć ten niezwykły satelita meteorologiczny

Należąca do Elona Muska firma SpaceX wystrzeli na orbitę wokółziemską w przyszłym miesiącu wyjątkowego satelitę, który może z wysokości 1200 kilometrów z niezwykłą, mierzoną w milimetrach precyzją, rejestrować zmianę poziomu lustra wody w znajdujących się pod nim morzach, oceanach czy jeziorach.

Sentinel-6

Satelita nosi nazwę Sentinel-6 Michael Freilich i będzie aktualizował swoje pomiary cyklicznie co 10 dni, pokazując jak bardzo podnoszący się poziom mórz, oceanów i jezior powoduje erozję ich wybrzeży. Dane takie są bardzo cenne, gdyż pomagają chronić linie brzegowe takich zbiorników wodnych i zawczasu przygotować się ewentualne powodzie, które mogą zagrażać położonym w ich pobliżu terytoriom.

Satelita wystartuje 10 listopada i będzie umieszczony na pokładzie rakiety Falcon 9, która wystartuje z bazy amerykańskich sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii. Jest to wspólny projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA; European Space Agency) i amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, a bieżącą obsługą satelity zajmie się European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites (Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych).

Zobacz również:


TOP 200